Istaknuti gost, eminentni predavač političke antropologije i srpske književnosti na Univerzitetu u Beogradu, kazao je da su svi ključni istorijski događaji koji su svijetu nanijeli zlo povezani s pojavom đavola.
„Samim tim se postavlja pitanje: Zašto bog dozvoljava da se te stvari dešavaju?”, potencirao je ovaj vrsni antropolog, koji je govorio o evropskom pesimizmu u tri domena.
Prvi talas pesimizma u zapadneoevropskom intelektualnom miljeu nastaje u domenu teologije i usko je povezan sa Svetim Augustinom, jednom od najvažnijih ličnosti u istoriji hrišćanstva, drugi je u domenu filozofije, i u ovoj sferi se najistaknutijim autorom može smatrati Artur Šopenhauer, dok treći talas počinje sa Sigmundom Frojdom.
Govoreći o pesimističkim shvatanjima čovjeka, prof. Marković naglašava da se u okviru zapadnoevropske misli one pojavljuju kao dominantan narativ s usponom hrišćanstva i njegovom pobjedom. Ulazak „Knjige Otkrivenja” u kanon Novog zavjeta i formulisanje pesimizma o čovjeku i njegovoj sudbini u zreloj i poznoj misli Svetog Aurelija Augustina krajem IV i početkom V vijeka, uticali su na kasniji zapadnoevropski pesimizam.
Posebnu pažnju tokom svog inspirativnog izlaganja prof. dr Slobodan Marković posvetio je sličnostima u mišljenjima koja se tiču ove teme u djelima Svetog Augustina i Sigmunda Frojda, ilustrujući to lucidno i efektno tretmanom teme „grijeh izdaje Boga“ kod Svetog Augustina, odn. „grijeha oceubistva“ kod Sigmunda Frojda.