- Ljekovi do apoteka dolaze kroz odobreni, pouzdani i kontrolisani sistem distributivnog lanca od proizvođača, preko odobrenih distributera - veledrogerija, pa se u apotekama nalaze ljekovi provjerenog kvaliteta bezbjednosti i efikasnosti. S druge strane, ljekovi kupljeni putem interneta i drugih nelegalnih izvora, kao što su oglasi i pijace, nijesu provjerenog i kontrolisanog kvaliteta, uslova proizvodnje i skladištenja, kao i regularnog lanca snabdijevanja - kazali su za taj list iz Agencije za ljekove i medicinska sredstva.
Oni naglađavaju da na Internetu ne postoji mogućnost kontrole i zbog toga za sada nije dozvoljen promet ljekova ovim putem.
- U Crnoj Gori ljekovi mogu da budu dostupni pacijentiima isključivo u apotekama i nije dozvoljena njihova prodaja preko Interneta ili putem oglasa. Zato upozoravamo građane da ne kupuju medikamente iz nelegalnih izvora, ne samo zato što to nije u skladu sa zakonom, već, prije svega, zbog njihove bezbjednosti, jer mogu biti u pitanju ljekovi koji su falsifikovani - kazali su Pobjedi iz Agencije.
U Agenciji preciziraju da se pacijenti za nabavku ljekova putem Interneta uglavnom odlučuju zbog nižih cijena, ali iz zbog skrivanja identiteta.
- Cijene ljekova na Internet sajtovima često su niže od onih na ovlašćenim mjestima prodaje. Takođe, pacijentima se nude i ljekovi koji su nedostupni u legalnom lancu snabdijevanja. Neki imaju potrebu za skrivanjem identiteta zbog određenih bolesti, a najveći broj pacijenata nije uopšte - ili nije dovoljno - svjestan rizika ovog načina nabavke - ističu u Agenciji za ljekove i medicinska sredstva.
Oni upozoravaju da kupovina ljekova na ovaj način predstavlja opasnost po zdravlje korisnika, zbog činjenice da „neadekvatan kvalitet direktno kompromituje bezbjednost i efikasnost lijeka, što uz odsustvo savjeta i nadzora ljekara ili farmaceuta, višestruko povećava rizike od ozbiljnih neželjenih dejstava, sa mogućim čak i fatalnim ishodom".
U ljekove koji se najčešće falsifikuju u razvijenim zemljama spadaju preparati koji utiču na potenciju, kao i hormoni, steroidi i antihistaminici.
- Falsifikuju se i ljekovi za terapiju hroničnih bolesti, posebno za hipertenziju i dijabetes, a čak i medikamenti koji se primjenjuju u liječenju kancera, AIDS-a - naglašavaju u Agenciji.
Izvor: Pobjeda
Foto: cheaprxbuy.com