Danas su uhašeni Nebojša Bošković (51), vlasnik Krisma grupe iz Podgorice i N.G. (31) zbog sumnje da su putem računarskih prevara prisvojili više od milion i po eura, saopšteno je iz Uprave policije.
Miloš Čujović je od ranije u pritvoru u Spužu, a uhapšen je takođe zbog višemilionskih računarskih prevara. Bošković, Čujović i N.G. su osumnjičeni da su počinili krivično djelo iz oblasti kompjuterskog kriminala.
„Višemjesečnom kriminalističkom obradom Odsjek za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije je, u koordinaciji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici i u saradnji sa policijskim organizacijama zemalja u regionu, prikupio dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je ova kriminalna grupa, u dužem vremenskom periodu, na organizovan način izvršila krivično djelo kriminalno udruživanje i krivično djelo računarska prevara“, kazala je Tamara Popović savjetnica za odnose s javnošću Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova.
Prema njenim riječima na osnovu kriminalističke obrade u ovom predmetu sumnja se da je na teritoriji Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Makedonije i Albanije formirano kriminalno udruženje u cilju vršenja krivičnog djela računarska prevara, u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi članovima ove kriminalne grupe i drugima licima.
„Organizator ovog kriminalnog udruženja, kako se sumnja, je Nebojša Bošković, a pripadnici su Miloš Čujović i N.G., dok je jedan broj lica – stranih državljana, čiji je identitet našim policijskim službenicima poznat, za potrebe ovog kriminalnog udruženja otvarao račune u Hrvatskoj, Srbiji, Makedoniji i Albaniji“, istakla je ona.
Popović je pojasnila da su prikupljeni dokazi koji ukazuju na osnovanu sumnju da su pripadnici ovog kriminalnog udruženja uspjeli da prvo sa računa oštećenih fizičkih lica – stranih državljana, kao i pravnih lica, otvorenih u poslovnim bankama na teritoriji Švajcarske i Lihtenštajna, prebace veće novčane iznose u korist računa fizičkih lica – pomenutih stranih državljana za koje se sumnja da su učestvovali u ovim kriminalnim radnjama, kao i pravnih lica u vlasništvu tih stranih državljana, a koji su otvoreni u poslovnim bankama na teritoriji Srbije, Hrvatske, Makedonije i Albanije.
„Sumnja se da je jedan dio tih novčanih sredstava, u kratkom vremenskom intervalu, putem e – bankinga, zatim transferisan u korist računa drugih fizičkih i pravnih lica koji su otvoreni na teritoriji Kine, a da je drugi dio novca podizan u gotovini na teritoriji navedenih susjednih zemalja te da je taj dio novca potom transportovan u Crnu Goru“, naglasila je Popović.
Sumnja se da su na ovaj način Bošković, Čujović i N.G. pribavili 1.446.171,80 eura, od čega su nadležni organi privremeno blokirali 249.425 eura.
Popović je najavaila da će Uprava policije nastaviti sa aktivnostima u policijskoj akciji „Baron“, kroz sprovođenje daljih mjera i radnji u našoj zemlji, kao i kroz međunarodnu policijsku saradnju sa partnerskim službama, prvenstveno iz regiona.
„Po nalogu Višeg državnog tužilaštva u Podgorici danas su uz krivičnu prijavu privedena dva lica lišena slobode, dok je treće lice dovedeno iz Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, jer je u toku izviđaja utvrđeno da je kriminalne aktivnosti preduzimao iz pritvorske jedine Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija Spuž”, kazala je zamjenica Višeg državnog tužioca u Podgorici Sanja Jovićević.
Ona je rekla da je podnošenje krivične prijave uslijedilo nakon višemjesečnog rada tužilaštva u saradnji sa policijom u toku kojeg je tužilaštvo preduzimalo radnje i u okviru medjunarodne pravne pomoći, a sve u cilju prikupljanja podataka i dokaza u pravcu krivičnih djela koja su osumnjičenima stavljena na teret.
“Osumnjičeni su saslušani u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici i protiv istih će u zakonskom roku biti donijeta naredba o sprovođenju istrage. Sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici biće podnijet prijedlog za odredjivanje pritvora”, kazala je Jovićević.
foto: Miloš Čujović sa Sandrom Afrikom