Taj bi se put, na rekordnoj nadmorskoj visini, trebao graditi visoko u planinskom vijencu Karakorum, na kinesko-pakistanskoj granici. On je dio "multimilijarderskog" projekta zvanog Kinesko-pakistanski privredni koridor.
"Kada Kinesko-pakistanski koridor postane operativan, Kina će imati pravu vezu sa Bliskim Istokom, zemljama Arapskog zaliva i Afrikom, pa će ovaj autoput donijeti veliku dividendu kineskoj privredi", ukazuje Masud Kan sa Instituta za strateške studije.
Počela je i gradnja velike luke u gradu Gvadaru, koju finansira Kina. Roba s Bliskog Istoka stizaće do Kine za 36 sati, umjesto sadašnjih 12 dana. Tako će se otvoriti put i za druge projekte, poput novih vjetroelektrana i gradnje naftovoda, gasovoda i novih pruga.
Jake vojne veze
Dolazak kineskog predsjednika Ksi Đinpinga samo je potvrda dobrih odnosa Kine i Pakistana. Dobra saradnja dvije zemlje utemeljena je na kulturnim, privrednim, ali i jakim vojnim vezama.
Kina je najveći dobavljač Pakistana oružjem, a pomogli su i u razvoju najnovijeg pakistanskog mlaznog aviona.
"Pakistan je zemlja koju su inficirali njeni susjedi. Ukoliko se sami ne očistimo, ne možemo se pouzdati ni u čiju pomoć. U svemu tome, Kina se pokazala kao zemlja od povjerenja. To je najpouzdaniji prijatelj Pakistana, što se bezbroj puta dokazalo", smatra Šahid Latif, penzionisani pukovnik.
Kinesko-pakistanski privredni koridor oživljava drevni Put svile, koji su trgovci koristili vjekovima. U sjećanje na prošlost, dvije zemlje nastavljaju gradnju autoputa za budućnost.
Izvor: Al Jazeera Balkans