Društvo

Samohrani roditelji bi trebalo da budu štićeni i pomognuti od države

U Crnoj Gori živi 13.989 samohranih roditelja koji u aktuelnom zakonodavstvu nijesu prepoznati kao ugrožena kategorija stanovništva, iako bi, prema ocjeni predsjednice Udruženja samohranih roditelja Crne Gore Snežane Prelević, trebalo da budu više štićeni i pomognuti od strane države.
Samohrani roditelji bi trebalo da budu štićeni i pomognuti od države
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Ona je za Dan kazala da podaci Monstata pokazuju da je od ukupnog broja porodica u državi 14 odsto onih gdje je jedan roditelj staralac djece. Prelević precizira da su u Crnoj Gori evidentirana 2.652 samohrana oca, kao i 11.337 majki.

„Interesantno je napomenuti da je u odnosu na broj stanovnika na Cetinju i u Budvi najveći broj samohranih porodica, najmanje ih je u Ulcinju, dok je Herceg Novi grad sa najviše samohranih očeva. Naravno, u Podgorici je najviše samohranih roditelja, s obzirom na to da ima i najviše žitelja“, kaže Prelević.

Ona ističe da trenutno problem predstavlja to što roditelji nijesu prepoznati nijednim zakonom kao posebna kategorija stanovništva kojoj država treba da obezbijedi pomoć i posebnu pažnju.

„Samohranim roditeljima treba dati pravo na neku afirmativnu akciju. U razvijenim državama takategorija stanovništva je jako štićena. Mi ovdje teško možemo i da se zaposlimo. Poslodavci izbjegavaju da angažuju samohrane roditelje, jer znaju da ako se dijete razboli, taj radnik mora ostati kod kuće da brine o djetetu jer nema ko drugi. Zato smatram da bi država trebalo da da i neke povlastice poslodavcima koji zaposle samohranog roditelja kako bi se ta kategorija lica lakše zapošljavala i obezbjeđivala egzistenciju sebi i djeci“, navodi predsjednica Udruženja samohranih roditelja Crne Gore.

Izvor: Dan; foto: bh-index.com

Portal Analitika