Društvo

STOJANOVIĆ: Uskoro rezultati u dva slučaja

Uskoro bi se mogao očekivati rezultat u dva slučaja u kojima je umiješana kotorska kriminalna grupa, a njeno krivično procesuiranje omogućiće dalje finansijske istrage, kazao je direktor Uprave policije Slavko Stojanović na sastanku sa predsjednikom Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandrom Sašom Zekovićem.
STOJANOVIĆ: Uskoro rezultati u dva slučaja
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Sastanak je upriličen povodom realizacije zaključaka i izdatih preporuka Savjeta za građansku kontrolu rada policije kako bi se unaprijedila primjena policijskih ovlašćenja i ukupan kredibilitet policije u društvu kojem ovaj servis služi i štiti ga.

Posebna pažnja tokom susreta posvećena je pitanjima sprečavanja visoke korupcije i organizovanog kriminala i kapacitetima policije s tim u vezi.

Diskutovano je o konkretnim naporima i rezultatima policije kao i o saradnji sa državnim tužiocima. Rečeno je da su u posljednjoj godini, između ostalog, podnijete krivične prijave protiv četvorice gradonačelnika i da su ti napori rezultirali, kroz efikasnu saradnju s tužilaštvom, podnošenjem optužnih prijdloga.

Razgovorano je i o kapacitetima policije za uspješniju borbu protiv korupcije. Stojanović je prepoznao kao problem nedostatak znanja i vještina policije kod grana kod kojih je najintenzivnija korupcija - javni tenderi i nabavke, građevinarstvo, urbanizam i detaljni urbanistički planovi, infrastruktura i zdravstvo. Te oblasti zahtijevaju sofisticirana znanja i fokusirano istraživačko iskustvo i policija ima očiglednu potrebu za njima.

Pažnja tokom sastanka posvećena je borbi protiv organizovanog kriminala i djelovanju kriminalnih grupa u zemlji, posebno onih na primorju. Jedan broj slučaja, s njima u vezi, već je uspješno procesuiran.

“Razgovarano je i o saradnji sa inostranim, evropskim i američkim, partnerima i predstavljen niz primjera efikasne komunikacije i saradnje i razmjene pouzdanih operativnih saznanja u vezi sa finansiranjem terorizma, krijumčarenja cigareta i droga”, saopšteno je iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Takođe, na sastanku je bilo riječi i o zapošljavanju osoba s invaliditetom OSI u policiju. S tim u vezi pružena je puna podrška, prepoznat značaj zapošljavanja kvalitetnog kadra i poštovanje zakonskih propisa u vezi sa OSI.

Razgovarano je i o zapošljavanju svršenih polaznika Policijske akademije. Konstatovano je da će se ubrzo realizovati konkursi za prijem u stalni radni odnos ranijih generacija Policijske akademije, što je bila preporuka Savjeta za građansku kontrolu rada policije u domenu unapređenja kapaciteta i efikasnosti policije.

Predstavljeni su i konkretni rezultati uspješne komunikacije i saradnje sa inostranih partnerima i konstatovano da se ti podaci ne mogu promovisati i predstavljati od strane crnogorske policije. Razgovarano je i o standardu a posebna pažnja tokom susreta posvećena je penzionisanju policijskih službenika.

S tim u vezi, naglašeno je da su usvojene izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima bile u interesu zaštite prava policijskih službenika i unapređenja efikasnosti policijskog servisa i da je njih 307, do 1. aprila, iskoristilo i dobilo zakonsku mogućnost odlaska u penziju.

 “Time je konačno riješen dugogodišnji problem policijskih službenika bez rasporednog rešenja i policijskih službenika s narušenim zdravljem i dugogodišnjim korišćenjem bolovanja”, navodi se u saopštenju.

Razgovarano je, između ostalog, i o slučaju primjene policijskih ovlašćenja prema učenicima nikšićke gimnazije i implementaciji preporučneih mjera za poboljšanje bezbjednosti LGBT osoba.

Ovo je i prvi radni konsultativni sastanak sa direktorom Uprave policije od kada je Zeković preuzeo predsjedavanje Savjetom za građansku kontrolu rada policije.

Portal Analitika