Kultura

14. A TEMPO: Crnogorski umjetnici, malo novca i mnogo entuzijazma

Nosioci kulturne politike još nisu shvatili koliko je začajan "A tempo", niti da li je Podgorici potreban respektabilan muzički ili neki drugi festival. A biznis sektor tradicionalno nema interesovanja da učestvuje u podršci. Željena situacija je da okruženje reaguje na to, kazao je direktor Crnogorskog narodnog pozorišta Janko Ljumović.
14. A TEMPO: Crnogorski umjetnici, malo novca i mnogo entuzijazma
Portal AnalitikaIzvor

Najavljujući 14. izdanje Međunarodnog muzičkog festivala koji će, pod sloganom "Daleko i blizu", biti održan u CNP-u od 21. do 29. aprila, on je javno apelovao da A tempo postane događaj vrijedan pažnje, prije svega, onih koji odlučuju o kulturi naše zemlje.

U susret posljednjem izdanju festivala čija će matična scena biti isključivo u CNP-u, gdje je i nastao prije 15 godina, direktor Muzičkog centra Crne Gore i nekadašnji urednik muzičkog progama nacionalnog teatra Žarko Mirković naveo je kako trenutak kada predstavljaju program A tempa znači da je završen "mučan dio pripreme i da za koji dan končano počinje festival". On je dodao da ovogodišnje izdanje, po umjetničkoj i izvođačkoj koncepciji, ilustruje dobru komunikaciju koju održavamo sa našim umjetnicima u inostranstvu.

- Njihovi nastupi ne znače da oni čekaju kako bi nastupali kod nas, već da želimo dostojno da ih predstavimo jer promovišu Crnu Goru. Uostalom, kao što je to slučaj i sa A tempom na mapi svjetskih muzičkih događaja. Uprkos teškim finansijskim okolnostima, uspjeli smo da napravimo program u kome će svako naći nešto za sebe, pa i najprobirljiviji. To je program koji prati evidentan napredak muzičke kulture i umjetnosti u Crnoj Gori. Moto "Daleko i blizu" se, prije svega, odnosi na naše umjetnike koji žive izvan Crne Gore, ali su ovdje s nama i sa kojima često sarađujemo, pa su zato i blizu.

1504atempo1Mirković ističe da slogan u sebi nosi još nešto - veoma značajno za nastavak druženja podgoričke publike sa poznatim umjetnicima i djelima, kako klasične, tako i ostalih muzičkih žanrova.

- Taj slogan za nas takođe znači da namjeravamo da A tempo od sljedeće sezone prikažemo u novom svjetlu, i ta naša namjera nam, u ovom trenutku, izgleda - i daleko i blizu. Kada razmišljamo o tome, znamo da to ne zavisi od nas. Naša ideja i naše namjere su čiste, a da oni koji, osim nas, brinu o A tempu, treba da naprave dogovor. Ali, ovo nije trenutak da se takvim dilemama opterećujemo. To ćemo učiniti nakon posljednjeg koncerta festivala - dodao je on.

Kada je riječ u uvijek aktuelnom pitanju izdvojenih sredstava, Mirković navodi da je, sa 40.000 eura, A tempo izuzetno siromašan - "čak ispod egzistencijalnog nivoa na kome je moguće održati festival".

- Ali, siguran sam da će i ovakav festival donijeti samo dobar program, jer su MCCG i CNP primjer dobre saradnje koja već 15 godina pruža zadovoljstvo, kako publici, tako i nama. I upravo je ovaj dragocjeni prostor scene CNP-a bio je uzrok nastanka A tempa. Zato želimo da održavamo naše veze, jer ova scena u ubuduće zaslužuje da se na njoj čuje mnogo dobrih koncerata.

Ljumović se nadovezao da za ove dvije instutucije "nije potrebna platforma da definiše ono što je prirodna saradnja".

- Dugo je CNP realizovalo koncertni program sa Žarkom Mirkovićem kao muzičkim urednikom, iz čega je i nastao ovaj festival. Kada MCCG dobije svoj prostor i preseli u svoje dvije koncertne dvorane, pred nama će biti novi izazovi - na koji način dalje da utičemo na koncertni program i razvoj muzike u Crnoj Gori. Siguran sam da ćemo tada biti dodatno motivisani da nalazimo nove modalitete saradnje i korišćenja naše scene - naveo je on, ali i podsjetio da kada bi u većini kulturnih institucija slijedili logiku finansija, "repertoari bi bili problematični".

- Naš entuzijazam s kojim nastavljamo da realizujemo program svjedoči koliko je važno održati festivalski kontinuitet, kako bi valorizovali domete pojedinih umjetnosti. Zato moramo da nastavimo da se borimo za kvalitetniji i bolji repertoar - zaključio je Ljumović.

1504atempo2

U najavi festivala, Mirković je naveo da će A tempo 21. aprila otvoriti Crnogorski simfonijski orkestar, akademski hor Collegium musicum, uz dirigenta Grigorija Kraska i solistkinje violinistkinju Katarinu Pavlović i sopran Aleksandru Stanković.

- Premijerno u Crnoj Gori biće izvedeni Koncert za violinu i orkestar br. 1 Bele Bartoka i Rumunska rapsodija br. 1, op. 11 Žorža Eneskua. Nastavljamo promociju djela crnogorskih autora, pa će tako prvo izvođenje imati i dva simfonijska djela mladih crnogorskih kompozitora "1.618... - New Music for Strings, Percussion and Celesta" Aleksandra Perunovića i "Ritus" Nine Perović - naveo je direktor MCCG.

Naredne večeri nastupiće kiparski Trio Ciprus koji čine naš klarinetista Duško Žarković, zatim violista Kžištof Vrobel i pijanista Nikolas Melis.

- Koncertu će prethoditi promocija izuzetno knjige "Crnogorski muzički folklor" dr Slobodana Jerkova. Riječ je o knjizi koja je značajno svjedočanstvo muzičke tradicije Crne Gore, nečega što nestaje sa ovih prostora - ali i u svijetu - ali nam daje novu prespektivu za njen opstanak. Treće festivalske večeri koncert će održati Crnogorski gitaristički duo koji čine Goran Krivokapić i Danijel Cerović. Mogu reći da je to naš najbolji kamerni ansambl, koji trenutno snima Bahove Engleske svite za poznatu kuću Naxos - istakao je Mirković.

Za petak, 24. april, najavljen je nastup ansambla "Chamber Jam Europe" u kome je naš poznati kontrabasista Zoran Marković. Članovi su još violinista Danijel Roulend, zatim Marselo Nisinman na bandoneonu - jedan od svjetski najpoznatijih izvođača na ovom instrumentu, gitarista Alberto Mesirka i pijanistkinja Nataša Kurditskaja.

- Pijanisti Neven Šobajić i Vesna Đokić nastupiće 27. aprila, a riječ je o dvoje perspektivnih umjetnika koji su završili doktorske studije. Neven Šobajić će se prvi put ovdje samostalno predstaviti, dok Đokić publika već poznaje i ona predstavlja svijetlu tačku na našoj muzičkoj sceni - najavio je Mirković.

Nakon dvodnevne pauze, program se nastavlja 28. aprila koncertom gudačkog kvarteta Energie nove iz Bolcana, u kome je naš violista Ivan Vučkević. Ansambl čine i violinisti Hans Liviabela i Barbara Kjanamenea, kao i čelista Feliks Fogelzang, koga smo imali priliku da čujemo upravo na jednom od ranijih A tempa.

Festival će 29. aprila zatvoriti CSO kojim će dirigovati Bojan Suđić. Solista će biti Ratimira Martinovića, koji nam je poznat jednako po koncertnom djelovanju i funkcijama koje obavlja na čelu više manifestacija.

Podsjećamo, MCCG će tokom naredne koncertne sezone konačno dobiti svoje prostorije u preuređenom objektu nekadašnjeg Doma vojske, tako da će - osim prostorija za vježbanje i audio produkciju - CSO i drugi ansambli biti u prilici da se predstave u jednoj od najboljih koncertnih dvorana na Balkanu.

K.J.

Foto: MCCG/D. Papić

Portal Analitika