Društvo

Pejanović-Đurišić otvorila izložbu “Bez vas se ne može pisati istorija”

Ministarka odbrane prof. dr Milica Pejanović-Đurišić otvorila je danas dokumentarnu izložbu “Bez vas se ne može pisati istorija”, koja je povodom obilježavanja 70 godina od završetka Drugog svjetskog rata organizovana u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore “Đurđe Crnojević” na Cetinju.
Pejanović-Đurišić otvorila izložbu “Bez vas se ne može pisati istorija”
Portal AnalitikaIzvor

Ministarka Pejanović-Đurišić  zahvalila se na pozivu i podsjetila na doprinos koje su žene Crne Gore dale kroz istoriju za dobrobit cjelokupnog crnogorskog društva, i poručila budućim generacijama žena da, u novim, savremenim civilizacijskim uslovima svojim znanjem, sposobnostima i vještinama nastave da izgrađuju, mijenjaju i oplemenjuju život na ovim prostorima. Takođe, ministar je uvažila simboliku da povodom “Mjeseca ženske istorije”,ona, kao žena ima čast da otvori ovu izložbu,ističući uvjerenje da bi ulozi žena u crnogorskoj istoriji sasvim objektivno i iskreno govorio i svaki naš pripadnik tzv.”jačeg pola”.

Naša istorija, i to prije svega baš istorija oslobodilačkih bitaka i ratova, upravo predstavlja primjer zjedničkog  učešća  i žena i muškaraca u izgradnji društva sa jednakim pravima. Emancipatorsko obećanje dato ženama u ratu,ispunjeno je u miru donošenjem Prvog posleratnog Ustava Jugoslavije 1946. godine kojim su žene, zakonski, stekle ravnopravost, istakla je ministarka.

 U savremenom svijetu, u vremenu globalizacije, položaj žene poprima sve veći značaj. Ministar je istakla da uz smanjenje ekonomskog potiskivanja žene,jačanjem njene finasijske nezavisnosti, neophodno nastaviti sa što većim učešćem žena u političkom životu, ostavrivanjem ravnomjernije i proporcinalnije zastupljenosti žena u političkim strukturama,parlamentu, izvršnoj i upravnoj vlasti. 

 U svom izlaganju Pejanović-Đurišić osvrnula se i na sistem odbrane koji je donedavno u Crnoj Gori važio kao sistem rezervisan samo za muškarce. Ona je istakla da Ministarstvo odbrane posebnu pažnju posvećuje ulozi žene u sistemu odbrane i u skladu sa tim razvija i sprovodi politiku rodne ravnopravnosti, sa posebnim akcentom ne samo na povećavanje broja žena u redovima naše vojske, već i na stvaranje kapaciteta i uslova ne bi li i ovaj segment društva učinili atraktivnim za rad kako žena tako i muškaraca.

U Vojsci Crne Gore trenutno ima šest žena oficirki, 12 podoficirki, 48 žena vojnika po ugovoru i 99 žena civilnih lica na službi u Vojsci, što predstavlja oko 9% na nivou Vojske, dok na nivou sistema odbrane taj procenat iznosi oko 12%, navela je ministar.

Pejanović-Đurišić je iskazala zadovljsto  činjenicom da su upravo mlađe žene zaslužne za novi doživljaj rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori. Savremena crnogorska žena potvrđuje svoju ulogu kao stuba porodičnog i društvenog života istovremeno se suprostavljajući brojnim pokušajima osporavanja njenog značaja i ulogae u društvu.Nove generacije žena ne smatraju da sistem i ideologija treba da im omoguće društveni status, vec ubiraju plodove onoga što im je dostupno i omogućeno – obrazuju se , zarađuju novac na osnovu svojih znanja i vještina, djeluju samostalno prateći svoja ubjeđenja, što je zasigurno garant da će i buduće generacije imati razloga za organizovanje ovakvih i sličnih događaja zaključila je ministar.

Na otvaranju izložbe govorli su i direktorka Nacionalne biblioteke Jelena Đurović i ambasadorka SAD u Crnoj Gori Margaret En Uehara.

 

Portal Analitika