„Moramo zajedno nalaziti puteve i načine kako bismo ostvarili neophodnu demokratsku, ekonomsku i moralnu reformu Crne Gore. Ukratko, Demos je za kratko vrijeme bez propagandne buke postao značajna realnost političkog i javnog života u Crnoj Gori“, ističe Lekić.
„Povodom jezika, zalagaćemo se da se zaustave manipulativno-konfuzni eksperimenti i formulacije u tako ozbiljnoj oblasti kao što je jezička politika. Iz one čak ustavne odredbe o zvaničnom jeziku i jezicima u zvaničnoj upotrebi na praktičnom planu proizvedena je velika konfuzija sa teškim posljedicama. Da ne govorimo o nastalim situacijama u školama, gdje se neadekvatnim, improvizovanim rješenjima, pored haosa, kod djece već proizvode opasne segregacije, odnosno nacionalna prebrojavanja i podvajanja“, kazao je Lekić.
On ističe da treba da se obezbijedi ravnopravan status crnogorskog i srpskog jezika, kojim govori najveći broj građana ove zemlje.
„Takođe, treba da se obezbijedi adekvatan status jezika naroda koji sebe smatraju manjinama, dakle bošnjačkog, albanskog, hrvatskog i romskog jezika. U toj složenoj i osjetljivoj oblasti neophodno je konačno definisati ozbiljnu politiku koja će svim narodima u Crnoj Gori obezbijediti zaslužena prava, ali i funkciju državne kohezije, uz poštovanje nauke o jeziku“, istakao je on.
Prema njegovim riječima što se tiče tretmana crkve, Demos se zalaže za poštovanje proklamovanog načela odvojenosti crkve od države.
„Dakle, zalažemo se da država ne presuđuje o unutrašnjim pitanjima crkve i da se crkva ne miješa u vođenje državne politike“, naglasio je Lekić.
Lider Demosa smatra da je povodom mogućnosti pristupanja Crne Gore bezbjednosno-vojnim strukturama, uključujući i NATO, neophodno obezbijediti slobodne uslove i klimu demokratske javne debate, nakon čega građanima treba omogućiti izjašnjavane i donošenje odluke na posebno organizovanom referendumu.