- S obzirom na jasnu i čvrstu evropsko-američko i rusku polarizaciju po pitanju prisustva paradi pobjede, a u pozadini ukrajinske krize, malo vjerovatna ili skoro nevjerovatna je bila drugačija odluka Crne Gore, posebno u kontekstu spoljopolitičkih prioriteta naše države u ovom momentu i odluke da se jubilarna, 70-godišnjica pobjede nad fašizmom u Crnoj Gori, kao pripadnici antifašističkog pokreta proslavi na odgovarajći način. Ovakvom odlukom Crna Gora ničim ne umanjuje svoju čvrstu antifašističku orjentaciju, svoju opredijeljenost za evroatlanske integracije i snažno ukorijenje slobodarske vrijednosti, koje narod Crne Gore posjeduje - rekao je Backović za radio Antena M.
Ove godine jubilarna parada je nadišla svoj cilj i sada je, smatra Backović, obije strane koriste kao instrument za narasle političke tenzije.
- Ovih dana se može čuti da je odluka češkog predsjednika o prisustvu paradi, okarakterisana od strane američkog ambasadara, kao razbijanje jedinsta EU, u njihovom kritičkom stavu prema ulozi Rusiije u ukrajsinkoj krizi. Sa druge strane ovaj događaj se u Rusiji vidi kao dodatan način za izolaciju Rusije, kao i da tu akciju predvode SAD. Sam Putin je ovo okarekterisao kao potcjenjivanje moći i moralnog autoriteta savremene Rusije. Može se reći da u kontekstu aktuelnih opštih prilika u odnosima Evrope sa Rusijom svi imaju višestruke snažne motive o prisustrvu ili ne prisustvu parade - dodao je Backović.
Da 9. maja neće biti na Crvenom trgu već su najavili predsjednici SAD-a i Francuske Barak Obama i Fransoa Oland, britanski premijer Dejvid Kameron, predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker, dok će njemačka kancelarka Angela Merkel dan kasnije položiti vijenac na Spomenik neznanom vojniku u Moskvi.
Antena M