Kako se navodi u saopštenju Jasavić, nedavno usvojenim Zakonom o državnom tužilastvu data je mogućnost grupi od 25 poslanika da mogu podnijeti predlog za razrješenje vrhovnog državnog tužioca Skupštini.
Pozitivna ovo rješenje smatra neprihvatljivim, jer je, kako kažu, u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore.
"Naime, amandaman X na Ustav Crne Gore predviđa da vrhovnog državnog tužioca bira i razrješava na predlog Tužilačkog savjeta Skupština Crne Gore. Ova ustavna norma implicitno podrazumijeva da predlog za biranje i razrješenje vrhovnog državnog tužioca može podnijeti Skupšini samo Tužilački savjet. Zaključak je da poslanici ne mogu direktno podnijeti inicijativu za razrješenje vrhovnog državnog tužioca Skupštini, zbog čega je odredba člana 110 stav 8 Zakona o državnom tužilastvu suprotna Ustavu", tvrde iz Pozitivne.
Grupi od 25 poslanika kroz odredbe Zakona koji je pripremila Pozitivna, se daje ovlašćenje da mogu podnijeti Tužilačkom savjetu inicijativu za razrješenje VDT-a pored proširene sjednice Vrhovnog državnog tužilaštva i ministra pravde.
"Na ovaj način se širi broj subjekata koji mogu podnijeti inicijativu za razrješenje VDT-a Tužilačkom savjetu, jača kontrolna uloga parlamenta i istovremeno štiti Ustav", zaključuje se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.