To je predviđeno amandmanom na Prijedlog izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika koji je danas usvojio Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu, prenosi MINA.
Amandman je nastao objedinjavanjem rješenja koja su predložili poslanici Srđan Perić i Goran Tuponja iz Pozitivne Crne Gore i Andrija Popović iz Liberalne partije, i usvojen je kao amandman Odbora, a nakon što ga je predlagač ocijenio prihvatljivim, postao je dio Predloga zakona.
Usvojeni amandman predviđa da će MUP, dan nakon zaključivanja biračkog spiska, oglašavanjem na Javnom servisu, u dnevnoj štampi, elektronskim i drugim medijima, svakodnevno obavještavati građane o održavanju izbora, mogućnosti korišćenja besplatne telefonske linije za pitanja o ostvarenju biračkog prava, u periodu od osam do 20 sati, kao i portala birači.me.
Poslanica DPS-a Marta Šćepanović pitala je predstavnika predlagača da li će tih 20 ljudi koji će raditi u kol centru biti službenici MUP-a ili će biti zaposleni novi lljudi, i kako će se obezbijediti zaštita građana od zoupotrebe podataka iz biračkog spiska, dok je Snežanu Jonicu interesovalo koliko će to koštati.
Predstavnica MUP-a, Zora Čizmović, kazala je da će taj resor nastojati da iz unutrašnjih rezervi obezbijedi funkcionisanje kol centra, od dana raspisivanja izbora do dana njihovog održavanja.
„Ukoliko to ne budemo mogli, možda ćemo primiti ljude po ugovoru, i oni će biti upoznati sa tim da se radi o ličnim podacima, i da je svaka zloupotreba zakonom kažnjiva. Ne znam koliko će to sve da košta, ali svakako puno manje nego što bi koštalo dostavljanje informacija u pisanoj formi“, navela je ona.
Odbor je većinom glasova odbio amandman na Predlog izmjena Zakona o biračkom spisku, kojim je bilo predviđeno da za sve osobe koje se nalaze u biračkom spisku postoje svi relevantni podaci o tome kako su stekle pravo upisa u birački spisak, uz kompletnu propratnu dokumentaciju koja se nalazi u posjedu MUP-a.
Amandman je podnio poslanik Neven Gošović, koji je kazao da bi se na taj način osiguralo postojanje dokumentacije za sva lica koja se nalaze u biračkom spisku, a ne samo za ona čije se pomjene, u skladu sa Zakonom, prate nakon što je MUP formirao birački spisak.
„To u praksi znači da će Državna izborna komisija, političke partije i posmatrači izbora biti u mogućnosti da imaju jednako uvid u podatke na osnovu kojih je neka osoba stekla pravo upisa u birački spisak godinama unazad, ali i za nova lica kod kojih su promjene nastale nakon formiranja spiska“, pojasnio je Gošović.
Čizmović je kazala da je amandman neprihvatljiv za predlagača jer je formiranje biračkog spiska završeno.
„Ovo bi značilo da za više od 520 hiljada građana nađemo sve knjige državljana i da ih skeniramo, i za svakog upis u knjigu rođenih, u knjigu drržavljana, rješenje o prijemu u crnogorsko državljanstvo onih koji su primljeni...“, pojasnila je Čizmović
Ona je ocijenila da se na taj način krši koncept postojećeg Zakona.
„Jer smo mi već završili formiranje biračkog spiska, i sve promjene nakon toga ćemo pratiti i skenirati.
A ovo bi značilo da skeniramo svu dokumentaciju za više od 500 hiljada građana – to prosto nije moguće u ovom trenutku“, navela je Čizmović.
MINA