Region

Analitičari: U Makedoniji moguć ukrajinski scenario

Stanje u Makedoniji, nakon što je lider opozicionog SDSM-a Zoran Zaev počeo da objavljuje materijale o nezakonitom prisluškivanju, zabrinjavajuće.
Analitičari: U Makedoniji moguć ukrajinski scenario
Portal AnalitikaIzvor

Prema riječima analitičara, ta država bi uskoro mogla biti dovedena na ivicu provalije, a ne isključuju se ni ukrajinski scenario, te je zato, kako kažu, u rješavanje aktuelne krize neophodno uključivanje međunarodnih faktora.

"Ima mnogo skandala sadašnje vlasti zbog kojih bi građani mogli da krenu u proteste koji bi narednih mjeseci mogli da dovedu zemlju na ivicu provalije i neviđenog haosa. Mislim da bi posljedice ove krize mogle da budu daleko manje ukoliko se međunarodni faktor ozbiljno uključe u rješavanje krize, jer ćemo u protivnom biti svjedoci događanja koja bi mogla da se porede samo sa onim što se dešava u Ukrajini", izjavio je novinar Bekim Buci, prenijeli su makedonski mediji.

Buci, naime, smatra da makedonske partije nijesu u stanju da se oslobode nacionalističkih stavova iz prošlosti i da prihvate realnost.

"Još od dolaska Nikole Gruevskog na vlast 2006. međuetnički odnosi su stalno na ivici pucanja. Premijerova nacionalistička politika je dovela do toga da se međuetnički odnosi između Albanaca i Makedonaca vidno pogoršavaju", kaže Buci.

On je rekao da je Gruevski, vodeći računa samo o pobjedi svoje partije VMRO-DPMNE i o svom ličnom rejtingu, doveo zemlju u delikatnu i opasnu situaciju, pošto je uništio međuetničke odnose koji su bili noseći stubovi koji su održavali u životu Makedoniju.

Tim odnosima nimalo nije doprinio Zaev, koji je u posljednje vrijeme počeo da objavljuje dokaze o umješanosti makedonskih političara u korupciju i organizovani kriminal, a ukoliko, kako se najavljuje, bude objavio i dokaze za slučaj "Monstrumi" o ubistvu petorice Makedonaca, to bi mogla da bude polazna tačka za destabilizaciju zemlje, rekao je Buci.

Prema njegovim riječima, ako se potvrdi sadržaj Zaevljevog materijala, mogli bi da reaguju ne samo Albanci, nego i sami Makedonci. Zbog toga je i u ovom slučaju kao i ranije stabilnost Makedonije u rukama stranaca.

Mogućnost međuetničkog rata u Makedoniji nije isključio ni politički ekspert Arsim Sinani, koji smatra da političari zapravo pokušavaju da prikažu da je stanje u Makedonij skoro pa ratno.

"Makedonija nije na pragu međuetničkog sukoba, već je u ratu za demokratiju i slobodu izražavanja. Ona se realno suočava sa starim jugoslovenskim i evropskim konceptom, dok političke partije makedonsko-albanske odnose koriste da bi se održale na vlasti. Sadašnja vlast je u moralnoj krizi i zbog toga joj je potrebna kriza u međuetničkim odnosima kako bi preživela", rekao je Sinani.

Izvor: b92.net

Portal Analitika