„Obezbjeđivanje udžbenika za srednje stručno obrazovanje je veoma složeno. S obzirom na veliki broj programa i mali tiraž udžbenika troškovi pripreme i štampe su visoki. Ekonomska isplativost udžbenika postiže se njegovim korišćenjem pet godine. Posebno se ističe problem objezbjeđivanja udžbenika za obrazovne programe koje pohađa mali broj učenika“, piše u informaciji koju je Vlada usvojila na prošloj sjednici.
Ovo se može prevazići, kako se konstatuje, objedinjavanjem srodnih oblasti različitih obrazovnih programa. U tom cilju potrebno je formirati radnu grupu koja bi pripremila plan izrade prioritetnih udžbenika na osnovu analize procenta učenika uključenih u obrazovne programe.
„Pored toga, u prethodnom periodu uočeno je da se na konkurse Zavoda javlja mali broj domaćih autora i autorskih timova za izradu udžbenika za stručno obrazovanje. U tom smislu neophodno je definisati plan mjera za obuku domaćih autora i timova koja bi ih motivisala i ohrabrila da se uključe u proces izrade udžbenika. Takođe je potrebno nastaviti sa pozitivnom praksom obezbjeđivanja udžbenika drugih izdavača i tzv. otvorenih fajlova koji Zavodu pružaju mogućnost jezičkog upodobljavanja. Kako bi se dalje unaprijedilo stručno obrazovanje potrebno je uraditi analizu predmetnih kataloga na osnovu koje treba izvršiti njihovu reviziju i uspostaviti tješnju međupredmetnu korelaciju čime bi se omogućilo objedinjavanje sadržaja srodnih predmetnih kataloga u jedinstveni udžbenik“, konstatuje Vlada.
Država je 1995. godine osnovala Zavod za udžbenike i nastavna sredstva kao jedinog izdavača udžbeničke literature i nastavnih sredstava u Crnoj Gori. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva je u periodu od 2004. do 2010. godine obezbijedio kompletnu udžbeničku literaturu za sve razrede osnovnih škola i gimnazija koja se do tada uvozila. Svi udžbenički kompleti su pisani po programima koje je usvojio Savjet za opšte obrazovanje, odnosno u potpunosti su usklađeni s važećim nastavnim programima. Zaključkom Vlade Crne Gore br: 03-7908 od 9. jula 2009. godine Zavod za udžbenike i nastavna sredstva je zadužen i za izdavanje udžbeničke literature za srednje stručno obrazovanje. Do tada je izdavanje ovih udžbenika bilo u nadležnosti Centra za stručno obrazovanje.
P.Z.
Komentari (1)
Da li je moguće da Vlada dopušta da cijena koštanja učbenika bude problem? Ako ovoj (i bilo kojoj) državi IŠTA treba, to je OBRAZOVANJE i za njega MORA imat novaca, makar ni za ljeba ne bilo! Učbenike treba DOBRO platit, ali i insistirat na visoki kvalitet! Najskuplje je učbeničko smeće, a takvoga je vazda bilo najviše.