To je odlučilo rukovodstvo Televizije B92 u dogovoru sa urednicom redakcije Insajder, nakon samo jedne epizode serijala koja je prikazana prošlog ponedeljka, postigla dobar rejting i izazvala brojne reakcije.
- Za TV B92 najvažnija je bezbjednost naših novinara i u ovom trenutku jedino racionalno rješenje jeste da odgađanjem emisije bar na neki način zaštitimo novinare redakcije Insajder. Urednica te emisije Brankica Stanković već godinama ima policijsko obezbjeđenje, a ismijevanje cijele situacije u kojoj se nalazi dodatno je ugrozilo njenu, ali i bezbjednost novinara iz njenog tima. Isto tako, shvatili smo da društvo u kojem živimo nažalost još nije sazrelo da na pravi način prihvati otvaranje brojnih tema kojima se ova redakcija godinama bavi. Unaprijed svjesni da će ova odluka izazvati različita tumačenja, ističemo da redakcija Insajdera ostaje sastavni dio B92 i da će, kao i do sada, imati svu podršku uredništva kuće u kojoj su zaposleni - stoji u zvaničnom saopštenju rukovodstva beogradske televizije objavljenog na sajtu te televizije, nakon odgađanja emitovanja druge epizode "Reportera".
Kako prenose mediji u regionu, prva epizoda, koja je izazvala novu buru na srpskoj sportsko-političkoj sceni, bavila se finansiranjem fudbalskih klubova, s posebnim naglaskom na gigante Partizan i Crvenu zvezdu. Nakon emisije, klubovi i konkurentski mediji u Srbiji pokrenuli javni linč protiv autorke i njenih saradnika, uz nijemo posmatranje, a neki tvrde i učestvovanje vlasti.
- Oba najveća srpska fudbalska kluba službeno su u blokadi, a novinari su se pitali kako je moguće da s blokiranim računima primaju izdašne iznose u sklopu sponzorskih i poslovnih ugovora, optužujući državu za učestvovanje u tom kriminalnom činu. Srpski premijer Aleksandar Vučić najavio je da će njegovim dolaskom na vlast takva praksa biti prekinuta, pa su prije par mjeseci Beogradom paradirali arapski šeici iskazujući interes za kupovinu njemu drage Crvene zvezde, od čega na kraju nije bilo ništa. Umjesto toga, Vučić je pod političku kontrolu stavio i konkurentski Partizan, stavljajući u upravni odbor kluba istaknute članove vladajuće Srpske napredne stranke. U emisiji je izneseno da članovi upravnih odbora klubova, prema internim klupskim statutima, imaju ovlašćenja i da uzimaju postotak od transfera igrača, a novinari su "gerilskim metodama" pokušali da dođu i do čelnika vodećih srpskih klubova, u čemu su ih, između ostalog, ometali huligani - piše zagrebački T portal.
Inače, Brankica Stanković od 2009. godine živi pod stalnom policijskom zaštitom, pošto je zbog reportaža u sklopu serijala "Insajder" dobijala prijetnje smrću od više različitih kriminalnih i navijačkih grupa. Stanković je prošle sedmice zatražila od ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića da joj ukine policijsku zaštitu, podsjećajući da su tabloidi u Srbiji i prije 15-tak godina najavljivali ubistva novinara iza kojih je tada stajala vlast.
- Odgađanje emitovanja emisije "Reporter" na B92 zbog prijetnji novinarima još je jedan žalostan pokazatelj ugroženosti novinarskih sloboda i stvarnog stanja na srpskoj medijskoj sceni - saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije - NUNS.
Udruženje je pozvalo vlasti da preduzmu ozbiljne mjere kako bi se novinarima osiguralo da bez pritisaka i prijetnji rade svoj posao.
- Već danima se vodi oštra kampanja protiv autorke emisije Brankice Stanković i da članovi uprava sportskih klubova, kao i ljudi iz navijačkih organizacija, otvoreno prijete novinarima. Država na ovo ugrožavanje medijskih sloboda i lične bezbjednosti novinara nije reagovala odgovarajućim mjerama, niti su predstavnici vlasti ičim pokazali da su uznemireni zbog prijetnji koje dolaze iz uprava sportskih klubova i navijačkih grupa - navodi NUNS i dodaje kako u "orkestriranim napadima, na žalost, otvoreno učestvuju i neki mediji, što je za osudu".
NUNS je pozavo sve kolege na solidarnost, "bez koje nije moguće izboriti bolje uslove za nesmetan rad novinara".
- U tom važnom poslu je nužna i snažnija podrška šire javnosti. Kolege iz B92 bavile su se korupcijom u sportskim klubovima, o čemu se u javnosti u pola glasa govori već decenijama. Činjenica da se emisija odgađa zbog pritisaka i prijetnji izaziva duboku zabrinutost, jer pokazuje da pred onima čije se učešće u korupciji istražuje, uzmiču i vlast i javnost. Takvo stanje je neodrživo i vodi ka daljem urušavanju osnovnih načela demokratije i slobode javne riječi - zaključuje NUNS.
Izvor: B92, T portal