Oni na video snimku navode objašnjenje da su to "simboli idolopoklonstva koje treba uništiti".
Uništavanje je dio kampanje ekstremista Islamske države, koji su uništili brojne antičke spomenike, uključujući i drevna muslimanska svetilišta, da bi uklonili ono što smatraju da je jeres.
Vjeruje se i da je Islamska država velik broj arheoloških predmeta prodala na crnom tržištu kako bi finansirala svoju borbu u regionu.
Na petominutnom video snimku vidi se grupa ljudi s bradama koji maljevima i bušilicama u muzeju u Mosulu uništavaju velike kipove. Video zatim prikazuje i muškarca u crnoj odjeći kako na obližnjem arheološkom nalazištu uništava kip krilatog bika - asirskog zaštitnog božanstva, iz 7. vijeka prije nove ere.
Mosul, drugi po veličini irački grad, i pokrajina Niniva, u kojoj se nalazi, pali su u ruke vojske Islamske države u junu prošle godine.
U svom pohodu, islamistička vojska je osvojila velike dijelove teritorije Iraka i susjedne Sirije, i proglasila islamski Kalifat. Na osvojenoj teritoriji ubili su veliki broj pripadnika vjerskih manjina, dio stanovništva su prognali, žene porobili, a brojne bogomolje uništili.
Na teritoriji pod kontrolom ID-a nalazi se 1.800 od ukupno 12.000 iračkih arheoloških lokaliteta, i ekstremisti su počeli sistematski da uništavaju sve što smatraju idolopoklonstvom, uključujući i knjige, arheološke iskopine, pa i islamska svetilišta.
Profesor arheologije iz Mosula, Amir al-Džumaili potvrdio je za agenciju AP telefonom da video-snimak prikazuje unutrašnjost mosulskog muzeja i arheološku lokaciju poznatu kao kapija Nirgal, jedan od drevnih ulaza u prijestonicu asirskog carstva, Ninivu.
On je rekao da je velika većina predmeta izloženih u muzeju u Mosulu autentična.
Među najvažnijim lokalitetima na teritoriji pod kontrolom Islamske države su Niniva, Nimrud, odnosno Kalhu, Dur Šarukin i Asur - gradovi koji su u raznim istorijskim periodima bili prijestonice moćne asirske imperije, nastale 2.500 godine prije nove ere.
U opasnosti je i drevni grad Hatra, dio svjetske baštine UNESKO-a, za koji se vjeruje da je nastao u trećem vijeku prije naše ere, u vrijeme Seleukidskog carstva.
Izvor: b92.net