Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom (EU), Aleksandar Andrija Pejović, i Lange, koji je šef Odjeljenja za Crnu Goru u Direktoratu EK za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, otvorili su danas peti sastanak Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost između Crne Gore i EK.
Lange je pohvalio revidiranje akcionih planova za poglavlja 23 i 24 pregovaračkog procesa, poručujući da je sada na državi da ih sprovodi na adekvatan način.
Izmjene i poboljšanja akcionih planova ne znače, kako je naveo, kritiku.
„To ne znači da ništa niste ispunili, već suprotno. To pokazuje zrelost s vaše strane, kao i da ste spremni da revidirate sistem i da ga promijenite kada je potrebno“, pojasnio je Lange.
Prema njegovim riječima, ukupno posmatrano, Crna Gora je postigla napredak u radu na akcionim planovima, naročito kada se govori o usklađivanju zakonodavnog okvira.
„Ono što bi mi htjeli da vidimo je više napretka u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala“, poručio je on.
Lange je istakao značaj jačanja kapaciteta Državne izborne komisije (DIK).
„Važno je da adminstrativni kapaciteti postojećih institucija omoguće tim institucijama da efikasno završe svoje zadatke, pa bih da ponovim da je neophodno ojačati kapacitete Države izborne komisije, bez daljeg odlaganja“, poručio je Lange.
On je ukazao na činjenicu da je budžet DIK za ovu godinu uvećan, kao i na to da je, kako je naveo, revidirani akcioni plan podigao granicu za zaposlenje novih kadrova.
„Za sada se radi o nečemu što je samo na papiru, potrebno je vidjeti i efikanije rezultate u praksi“, rekao je Lange.
On je komentarisao i stvaranje novih institucija, poručujući da se osnivanje nove Agencije za borbu protiv korpucije i Specijalnog državnog tužilaštva ne smije odlagati.
„Želimo da vidimo da su Agencija za borbu protiv korupcije i Specijalno tužilaštvo ustanovljeni što prije i da vidimo da one raspolažu adekvatnim resursima kako bi mogle da izvrše svoj mandat“, objasnio je šef Odjeljenja za Crnu Goru u Direktoratu EK za susjedsku politiku i pregovore o proširenju.
Primjena zakona i djelovanje institucija u praksi moraju, kako je naveo, dovesti do bilansa rezultata.
Lange je komentarisao i saradnju nadležnih vladinih organa sa civilnim društvom u procesu reformi u oblasti vladavine prava.
„To nije formalnost, nego bi treblao da to radite u svom najboljem interesu. Dakle, potrebno je da uključite civinlo društvo i druge relevantne aktere kako bi dodali na validnosti cijelog zadatka“, objasnio je on.
Pejović je, ističući značaj održavanja sjednice Pododbora i podrške koju EU pruža Crnoj Gori u oblasti njegove nadležnosti, podsjetio da je Crna Gora prva država čija se dostignuća u poglavljima 23 i 24 mjere primjenom „novog pristupa“.
„Sastanak Pododbora doprinosi daljem unapređenju dijaloga sa EU i dalje afirmiše saradnju sa EK“, objasnio je on.
Pejović je podsjetio da su akcioni planovi za poglavlja 23 i 24 revidirani, tako što sada predstavljaju detaljniji plan aktivnosti za naredni period.
„Unapređenje akcionih planova je omogućilo sagledanje pravca daljeg rada u interesu stvaranja preduslova za bolje funkcionisanje institucija i postizanje odgovarajućeg bilansa rezultata“, ocijenio je on.
Pejović je ukazao i na izvršenu reformu izbornog zakonodavstva tokom prošle godine, kao i zaokruživanje zakonodavstva u oblasti pravosuđa koja se privodi kraju.
„Uvjeravam vas da kontinuirano pratimo i odgovorno sprovodimo zahtjeve novog pristupa u cilju daljeg postizanja mjerljivih rezultata u pregovaračkim poglavljima 23 i 24“, poručio je on.
Sastanak Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost između Crne Gore i Evropske komisije trajaće danas i sjutra, a prisustvovaće mu predstavnici resornih institucija iz nadležnosti predmetnog Pododbora i delegiranih predstavnika Evropske komisije, kao i predstavnici pojedinih država članica EU.
Izvor: MINA