“Prvi put su se pjenaste lopte prečnika jednog metra pojavile sredinom ljeta prošle godine, zatim u oktobru i juče. Za razliku od ranije, kada su lopte od pjene padale po kućama i imanjima građana Komina i Radosavca, juče su pjenaste lopte bile rasute i po asfaltnom putu regionalnog puta Pljevlja- Đurđevića Tara”, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Prema njihovim riječima, učesnici u saobraćaju su juče bili u prilici da vide neobičan i nesvakidašnji prizor i bili primorani da ogromne lopte od pjene zaobilaze svojim vozilima po putu i tako rizikuju da naprave saobraćajnu nezgodu.
“Jedan od vozača kombija je potvrdio da mu je, dok se kretao vozilom, pjenasta lopta pala na prednje vjetrobransko staklo, ali da se kretao sporo tako da je uspio da odmah skrene na proširenje i zaustavi vozilo. Srećom, sve se dobro i brzo završilo”, ističu iz ove organizacije.
Kada se pjena pojavila prvi put, podsjećaju u NVO Breznica, iz Termoelektrane su saopštili da je u pitanju čišćenje vodotornja (hladnjaka) Termoelektrane tečnošću od koje nastaje obilna pjena.
“Tom prilikom su kazali da pjena nije opasna, ali niko nije izvršio bilo kakvu hemijsku analizu da bi se te tvrdnje potvrdile i odagnale sumnju u postojanje opasnosti. Bahatost rukovodstva TE Pljevlja ide do te granice da oni i ne razmišljaju da li treba da obavijeste građane o dešavanju koje oni prouzrokuju, da ne bi paničili, ako to zaista nije opasno”, kazali su iz ove NVO.
Osim po asfaltnom putu, tvrde oni, ovakvih loptastih pjena, prečnika preko jednog metra kubnog, je bilo još na desetak mjesta u vidokrugu u mjestu Komini.
“Postalo je uobičajno da nakon svakog tretmana/čišćenja i ispiranja vodotornja Termoelektrane nepoznatim i misterioznim hemikalijama, velike količine pjene prekriju kuće, dvorišta, njive i imanja u pljevaljskom naselju Komini, Radosavac, Grevo i Zbljevo. To svaki put izazva veliku zabrinutost mještana, jer im pjena pada po voću i povrću, po livadama sa kojih sakupljaju sijeno i na kojima im pase stoka”, naglasili su u ovoj NVO.
Ranije je direktor TE „Pljevlja“ Luka Jovanović, tvrdio da pjena nastaje od najobičnijih sredstava za čišćenje koje koristi firma angažovana za ispiranje i pranje vodotornja Termoelektrane, da nije opasna ni otrovna, tako da razloga za zabrinutost građana nema.
“Prema ranijim tvrdnjama rukovodstva TE Pljevlja godišnje troši svega 600 litara raznih hemikalija u radu i iste navodno nisu štetne po ljude i okolinu. Građanima Pljevalja i okolnih sela ne preostaje ništa drugo nego da vjeruju u ovakvu priču i da trpe ovakve ispade i neodgovornost rukovodstva TE Pljevlja”, zaključili su u ovoj NVO.