"Ostalo je nešto od prije dvije godine, ali nadamo će da će ova godina biti bolja. Litar ulja je 10 eura, a kilo maslina šest eura", kazao je za Radio Jadran Sead Kolar, poizvođač iz Bara.
Predsjedik Udruženja maslinara Boke Obrad Mandić potvrđuje da su imali loš rod već dvije godine i na sajmu je maslina najviše iz Bara i Albanije. Obradovan je što je agrobudžet povećan za ovu godinu, mada s maslinarskom proizvodnjom još ne ide dobro. Udruženje namjerava da napravi Zadrugu, koja će objedinjavati sve maslinare Boke.
"Mislim da ćemo uspjeti u tome. Veliki je potencijal 300 maslinara, ovako smo sada svako za sebe. Na jednom mjestu ćemo obrađivati masline, uz stručni nadzor, aparaturu za provjeru kisjelina i kvaliteta ulja", kazao je Mandić.
U debati posvećenoj problemima maslinarstva učestvovali su i predstvnici Ministarstva poljoprivrede i rurarlnog razvoja, najavljujući veću podršku maslinarima, ovogodišnjim agrobudžetom, pored dosadašnje u revitalizaciji maslinjaka i zasnivanju novih zasada. Samo za maslinarstvo biće opredjeljeno 120 hiljada eura, ali to nije jedina podrška.
"Prvi put podržavamo i specijalizovanu mehanizaciju, sisteme za navodnjavanje, opremu koja će unaprijediti kvalitet maslinovog ulja. Jer, naše maslinovo ulje jeste kvaliteno ali mora biti bolje. Idemo ka EU, mediteranska smo zemlja i imamo potencijal za prozvodnju maslinovog ulja", rekla je pomoćnica ministra poljoprivrede Danijela Stolica.
Maslinari nijesu sasvim zadovoljni novim Zakonom o maslinarstvu, a ni u Ministasrtvu, jer on u jednom dijelu nije usaglašen sa zakonom u EU, iako podržava i štiti domaće proizvođače.
Inače, pored vina, luštičkih proizvoda, sušenog mesa, sira, štandova sa medom i proiozvodima od meda, čajevima, na jednom izlaže Dragica Mirjačić iz Nikšića, sela Bržno, sokove, džemove, kompote, likere od organske drenjine.
"Imamo plantažu od 110 posađenih i samoniklih drenjina. U proizvodnji sam već osam godina i na moju radost sve je veće intersovanje kupaca da se vrate ovoj samonikloj napuštenoj biljci. Nudim čak 13 proizvoda, od sušene drenjine do rakije. Setifikat kao organski proivođač dobila sam od "Monteorganice", sertifikacione kuće, koja kontroliše tokom godine nekoliko puta plantažu sve do berbe i pakovanja", istakla je ona.
Na sajmu je bilo i nekoliko proizvođača vina, Neda Fanfani je prodavala sadnice maslina u kamenim posudama, drugi su opet nudili grbljanske proizvode, ili slatko i đžemove od naranđži. Prikupljana je i pomoć za krov u OŠ "Orjenski bataljon" u Bijeloj, koji prokišnjava, tako što su učenici prodavali svoje radove.
U okviru fešte, Bijeljani su, uz prisustvo predsjednika Skupštine opšrine Andrije Radmana, u parku Doma kulture zasadili maslinu posvećenu znamenitom Bijeljaninu Ljubu Zlokoviću, episkopu Gornje karlovačkom, gospodinu Simeunu.