On je to izjavio za Radio Komersant, prenijela je agencija Taš.
Prema riječima Stoltenberga, milicije na istoku Ukrajine ne bi bile u mogućnosti da postignu uspjeh koji postižu bez podrške Rusije, prenosi Taš.
On je dodao da NATO dobija podatke o ruskom vojnom prisustvu u Ukrajini od obavještajnih službi, novinara i drugih izvora, ali nije iznio konkretne činjenice.
Rusija je negirala u više navrata da postoji prisustvo ruskih trupa na istoku Ukrajine.
Sjedinjene Američke Države optužile su Rusiju da nastavlja da raspoređuje teško naoružanje u istočnoj Ukrajini, prije nego što je prekid vatre dogovoren ove sedmice stupio na snagu.
Portparolka Stejt departmenta Džen Psaki, rekla je da su SAD dobile izvještaj o premještanju teškog naoružanja iz Rusije u istočnu Ukrajinu tokom posljednjih nekoliko dana, kao i da je taj proces još u toku.
"Jasno je da to nije u duhu ovonedjeljnog sporazuma", rekla je Psaki novinarima.
Ona je dodala da je ruska vojska rasporedila velike količine artiljerije i više sistema za lansiranje raketa i da ih je upotrebila za gađanje ukrajinskih pozicija.
"Uvjereni smo da ti sistemi pripadaju ruskoj vojski a ne separatistima", rekla je Psaki i dodala da ruske trupe duž granice pripremaju veliku isporuku zaliha za prosuske snage na istoku Ukrajine, prenio je AFP.
"Sve strane moraju da pokažu potpunu uzdržanost uoči prekida vatre u nedjelju, uključujući momentalnu obustavu napada ruske vojske i separatista na Debaljcevo i druge ukrajinske gradove", naglasila je Psaki.
Na pregovorima u Minsku 11. i 12. februara usvojen je paket mjera za primjenu septembarskih sporazuma i dogovoren prekid vatre od 15. februara. Dogovoreno je i povlačenje teškog oružja sa linije razdvajanja, koje treba da počne najkasnije drugog dana od početka prekida vatre i da bude kompletirano u roku od četrnaest dana.
(b92)