Skup je organizovao Savjet regionalne saradnje, a učestvovali su predstavnici država regiona, članica EU, međunarodnih organizacija i inicijativa i finansijskih institucija.
U fokusu sastanka je bilo usklađivanje donatorskih intervencija s potrebama regiona i nacionalnim planovima, u vezi sa sprovođenjem Strategije Jugoistočna Evropa 2020. U tom pravcu su razmotrene raspoložive donatorske strategije i razmijenjena mišljenja o ključnim izazovima, potrebama i prioritetima regionalnih akcija.
Ambasador Pejović je imao izlaganje u okviru panela „Formulisanje potreba i prioriteta regiona“ gdje je govorio na temu: Povezivanje regionalne akcije s nacionalnim kontekstom.
U okviru ovog panela razmijenjena su mišljenja o regionalnoj energetskoj strategiji i prioritetima za Zapadni Balkan, prioritetima saobraćajne politike, pristupima u pravcu jačanja konkurentnosti u državama regiona, kao i o glavnim izazovima u oblasti zapošljavanja i mobilnosti.
Ambasador Pejović je ukazao na važnost Strategije Jugoistočna Evropa 2020, ističući da ona predstavlja regionalni odgovor na zajedničke izazove država Zapadnog Balkana. Naglasio je da će njeno sprovođenje doprinijeti rastu zaposlenosti, povećanju regionalnog BDP-a, regionalnog prometa i otvaranju novih radnih mjesta. U tom kontekstu, istakao je da je Crna Gora prva u regiji usvojila Akcioni plan za period 2014-2015 za sprovođenje Strategije JIE 2020, s mehanizmom praćenja njegove realizacije, čime je pokazala jasnu posvećenost u dostizanju ciljeva koji su definisani ovim dokumentom.
Glavni pregovarač je istakao da je u cilju zadovoljenja potreba regiona neophodno ostvariti komplementarnost Strategije JIE 2020 s drugim važnim regionalnim strateškim dokumentima i programima, kao što su Dunavski i Jadransko-Jonski. Takođe je apostrofirao potrebu uspostavljanja jasne veze s dostupnim instrumentima finansiranja kao što su Zapadnobalkanski investicijski forum, višekorisnička IPA i donatorska podrška. U tom kontekstu, posebno je naglasio važnost podrške regionalnim projektima u oblasti energetike i infrastrukture.
Učesnici sastanka su se saglasili o potrebi uspostavljanja bolje koordinacije s donatorima, međunarodnim finansijskim institucijama i međunarodnim organizacijama u pravcu daljeg unapređenja kapaciteta u državama Zapadnog Balkana.