Obustava vatre na istoku Ukrajine stupa na snagu u ponoć 15. februara, rekao je Vladimir Putin.
Kako navode ruski mediji, potpisani sporazum obuhvata povlačenje teškog naoružanja, izlazak inostranih grupa iz zemlje, kao i ustavne reforme u Ukrajini i dodjeljivanje posebnog statusa Donjeckoj i Luganskoj oblasti.
Putin je ipak rekao i da Kijev odbija da pregovara sa samoproglašenim narodnim republikama Donjeck i Lugansk.
Fransoa Oland je izjavio da je postignut globalni dogovor o prekidu vatre i politički dogovor o ukrajinskoj krizi, kao i da su i pobunjenici pristali da potpišu sporazum sa Kijevom.
Kako navodi RT na ruskom, u sporazumu se ponavljaju neki detalji iz prošlogodišnjeg mirovnog sporazuma, među kojima je politička reforma u Ukrajini koja bi osigurala poseban status za oblasti pod kontrolom pobunjenika.
"Sputnjik" javlja da bi teška artiljerija trebalo da se povuče sa istoka Ukrajine u narednih 14 dana, kao i da bi sve inostrane naoružane jedinice, njihova oprema i plaćenici trebalo da u tom roku napuste Ukrajinu, čime bi rukovodio OEBS:
Dokument predviđa razoružavanje "svih ilegalnih grupa u Ukrajini", kao i ustavne reforme u zemlji do kraja godine.
Ukrajinski parlament bi trebalo da odobri zakon kojim će Donbas dobiti posebni status u narednih 30 dana, a obaveza je o ponovno uspostavljanje bankarskog sistema na istoku zemlje.
Takođe, Kijev i pobunjenici moraju da razmijene zarobljenike po principu "svi za sve" u roku od pet dana nakon povlačenja trupa.
Pregovori u Minsku trajali su skoro 17 sati.
Mediji su u 08:00 objavili da je sastanak završen, ali je njemačka kancelarka Angela Merkel nakon petnaestak minuta izjavila da je bila u pitanju kratka pauza i pregovarači su se vratili u salu. Tokom pauze, ukrajiniski predsjednik Petro Porošenko izjavio je da još nema dobrih vijesti.
Sastanak se održavao iza zatvorenih vrata.
U dokumentu, u koji je imao uvid Rojtersov reporter, navodi se da bi prekid vatre na istoku Ukrajine trebalo da stupi na snagu 14. februara, u šta je uključeno povlačenje teškog naoružanja i stvaranje tampon zone. Rojters ističe da taj dokument možda nije zvanična verzija sporazuma.
Izvor: b92.net