Turizam

Dubrovnik: Predstavljene inovacije u avanturističkom turizmu

U Dubrovniku je danas održana svečana prezentacija povodom završetka projekta „Razvoj inovativnih tehnologija u avanturističkom turizmu“ (DIOD), u sklopu prekograničnog programa Hrvatska - Crna Gora u okviru EU instrumenta predpristupne pomoći IPA).
Dubrovnik: Predstavljene inovacije u avanturističkom turizmu
Portal AnalitikaIzvor

U sklopu IPA programa prekogranične saradnje Hrvatske i Crne Gore, Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) u saradnji s UNDP‐om Crne Gore, Hrvatskom gospodarskom komorom, Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore, Crnogorskom gorskom službom spašavanja (CGGSS) predstavila je projektne aktivnosti i postignute rezultate u  okviru projekta. Ukupna vrijednost projekta sa hrvatske i crnogorske strane iznosi 498.957 eura.

"Aktivnosti ovog projekta koji je trajao 24 mjeseca fokusirane su bile na granično područje Republike Hrvatske i Crne Gore. Kroz projekat su kreirani uspješani turistički prekogranični proizvodi i to prije svega formiranjem aktivnog klastera turističkih preduzetnika sa hrvatske i crnogorske strane. Kroz saradnju povezanih klastera razvilo se osam novih turističkih proizvoda, koji su se promovisali zajedničkim nastupima na međunarodnim radionicama u Parizu i Štokholmu. U skladu s novim trendovima u turizmu, projektom su se uvele inovacije u kreiranju i promociji turističkih proizvoda pomoću ICT tehnologije. U okviru toga napravljen je potpuno funkcionalan, geoportal www.adriaticadventure.eu, kao i dvije mobilne aplikacije koje pružaju lakše prikupljanje informacija i poboljšanu komunikaciju s krajnjim korisnicima"; ističe se u saopštenju NTO, dostavljenom Portalu Analitika.

Pošto je registrovana potreba za poboljšanjem kapaciteta kroz obuke za vodiče avanturističkog turizma, a posebno za članove gorske službe spašavanja, u okviru projekta je izvršena nabavka spasilačke opreme.

"Održane su obuke iz područja spašavanja- spašavanje i prva pomoć u uslovima van bolnice (ITLS), Geografski informacioni sistem (GIS), Spašavanje na divljim vodama (WWR), kao i obuke za vodiče avanturističkog turizma (kajakarenje na moru). Realizacijom navedenih projektnih aktivnosti kroz zajedničko planiranje i poslovnu saradnju na području avanturističkog turizma, proširena su znanja, ojačani su infrastrukturni i tehnički  kapaciteti turističkih destinacija i stvorena je polazna osnova koja će omogućiti da efikasnije djelovanje onih koji su uključeni u razvoj turističke ponude daljem unapređenju avanturističkog turizma u ovoj regiji", zaključuje se u saopštenju.   

Portal Analitika