Društvo

MAMULA: JNA je mogla da spasi Jugoslaviju državnim udarom

Vojno rukovodstvo Jugoslovenske narodne armije JNA moglo je da snosi odgovornost što nije izvršilo državni udar koji bi tada spriječio raspad Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, ocijenio je amdiral flote i načenik Generalštaba JNA te savezni sekretar za narodnu odbranu Branko Mamula gostujući u emisiji Živa istina autora Darka Šukovića.
MAMULA: JNA je mogla da spasi Jugoslaviju državnim udarom
Portal AnalitikaIzvor

Mamula je kazao da je JNA, u jednom trenutku, bila sposobna da proizvede i nuklearno oružje, ali takva odluka, dodaje, nikada nije donijeta.

"Vojno rukovodstvo snosi odgovornost što nije izvršilo vojni udar. Ono je dozvolilo da nacionalističke vođe i separatističko ponašanje Slovenije i Hrvatske gurnu JNA u ruke velikosrpskog nacionnalizma, koji je Armiju beskrupulozno iskoristio u međunacionalnom ratu i na kraju odbacio", konstatovao je on. 

Odgovarajući na pitanje da li i danas vjeruje da je državnim udarom mogla da se spasi Jugoslavija Mamula je kazao da je sasvim siguran da je trebalo učiniti jedan korak, pa strogo to nazvati i vojnim udarom.

"Teško je prosuditi što bi se dogodilo, ali svakako ne bi bilo onakvog rata na ovim prostorima. Ne kažem da ne bi bilo sukoba, pa možda i nekog krvoprolića, ali u odnosu na ratnu tragediju koja se dogodila među našim narodim, sigurno ne", napomenuo je Mamula.

Dužnost načelnika Generalštaba JNA Mamula je preuzeo 12. juna 1979. godine nepunu godinu prije Titove smrti i samo nekoliko mjeseci prije njegovog odlaska na liječenje, u Ljubljanu. Na posljednjem sastanku državnog i vojnog vrha kome je pirisustvovao Josip Broz Tito, u Karađorđevu 21. decembra, uoči Dana Armije, Mamula je saopštio da je stanje u društvu loše i puno opasnosti po međunacionalne odnose.

Na pitanje da li je i Tito dijelio takvu ocjenu, Mamula je odgovorio potvrdno.

"Na neki način da. Mi smo znali da on zna ono što sam ja u tom referatu tada saopštio, ali nam je bilo stalo da svoje stavove jasno saopšti. To se međutim nije dogodilo. Maršal je sjedio, saslušao i počela je diskusija , ali niko nije niti podržavao niti se suprotstavljao onome što sam rekao. To su bile više-manje činjenice kojima se nije bilo lako suprotstaviti", rekao je on.

Ostavka Milke Planinc bila je, prema njegovom mišljenju, pogubna za reforme.

"Nakon neuspjeha Milke Planinc postalo je definitivno jasno da Jugoslavija ide ka jednom tragičnom kraju", ocijenio je on.

Mamula je potvrdio da je zbog javnog saopštavanja ocjena o stanju u državi, drastično različitih od onih koje je iznosilo državno i partijsko rukovodstvo, u jednom momentu izgledalo moguće i njegovo hapšenje.

S obzirom na to da je JNA imala gotovo sve osim nuklearnog oružja, te u vezi sa tim odgovarajući na pitanje da li je bilo planova da se uđe i u takav projekat, Mamula je objasnio da je činjenica da se kod nas nuklearnoj energiji posvećivala velika pažnja, naravno u mirnodopske svrhe.

"Mi smo dešavanja u vezi sa tim intezivno pratili i u jednom trenutku mi bi bili u stanju proizvesti nuklearno oružje. Što se mene tiče ja bih ga proizveo. Takva odluka međutim, nikada nije donešena", zaključio je Mamula.

 

Antena M

Portal Analitika