List dalje navodi kako je posebno interesantan amandman poslanika Andreja Kovačeva, koji se odnosi na potrebu otvaranja arhiva službe državne bezbjednosti.
- EP smatra da transparentan odnos prema totalitarnoj prošlosti, uključujući i otvaranja arhiva tajnih služni, predstavlja korak ka daljoj demokratizaciji, odgovornosti i jačanju institucija -naveo je Kovačev.
Poslanik iz Grčke Nikos Andrulakis podnio je amandma u kome upozorava zvaničnu Podgorici da postoji mogućnost blokade progovora o pristupanju, odnosno aktiviranja klauzule balansa, ukoliko ne bude konkretnih i mjerljivih rezultata u oblasti vladavine prava.
Po pitanju slobode medija oglasio se hrvatski parlamentarac Tonino Picula, koji je naglasio da su napadi na medije i dalje razlog za ozbiljnu zabrinutost, iako se njihov broj smanjio u posljednje vrijeme.
I sam Tanok podnio je amandman na rezoluciju, u kome je izrazio zabrinutost zbog pogoršanja stanja medijskih sloboda i "ciljanih incidenata" protiv novinara i imovine medija.
- EP napominje da je Vlada osnovala Komisiju za istrage o napadima na novinare i poziva nadležne organe da sprovedu njene preporuke - naveo je on.
Poslanici EP Jozo Radoš, Ivo Vajgl, Ivan Jaković i Ilhan Kučuk naveli su u zajedničkom amandmanu da zakonske reforme u oblasti vladavine prava predstavlaju suštinu procesa evropskih integracija i da su osnovni uslov za napredak u pregovorima o pristupanju.