Tokom jednočasovnog izlaganja, Frelih je predstavio Austriju sa svim svojim specifičnostima, stavljajući akcenat na kulturu i istorijske događaje. Naglasio je da su politički i ekonomski odnosi Crne Gore i Austrije na veoma visokom nivou.
“Austrija je u društveno političkim okolnostima nakon Drugog svjetskog rata ostvarila poseban model “neutralnosti” odnosno nesvrstavanja u postojeće vojne blokove. Svaka država, odnosno njeni građani imaju pravo da odlučuju o članstvu u organizacijama kakve su EU i NATO, kao što je to Austrija uradila na referendumu o članstvu u EU 1995. godine”, rekao je Johan Frelih.
Objašnjavajući status Austrije u evropskoj i svjetskoj politici, ambasador je naglasio da je Austrija članica Evropske unije ali i to da nije članica NATO-a jer je još 1955. godine potpisala "Ugovor o ponovnoj uspostavi samostojne i demokratske Austrije” u kojem se opredijelila za neutralnost.
Tokom razgovora o poziciji Austrije, ambasador se osvrnuo i na činjenicu da je ta zemlja prva država nečlanica NATO-a koja je potpisala sporazum o sajber odbrani i uputila oficira za vezu u Talin, gdje se nalazi nadležni centar NATO-a.
Nikšićki srednjoškolci su Frelihu postavljali raznovrsna pitanja, od mogućnosti posjete ovoj zemlji do načina stipendiranja i života u Austriji.
“Trudimo se da na ovaj način doprinesemo informisanju svojih sugrađana. Srednjoškolci sa nestrpljenjem očekuju nove aktivnosti, pa nam je to pravi dokaz da su kulturni događaji u našoj organizaciji zaista interesantni i korisni za zajednicu. Ovo je pravi primjer da se mnogo toga može uraditi u oblasti kulture, a da to istovremeno nije mjereno visinom honorara”, kazala je Sandra Vahtel, direktorica omladinskih programa ALFA Centra.