Govoreći o tome da li je realno da Crna Gora dobija poziv za NATO krajem ove godine ambasador Rumunije u Crnoj Gori Ferdinand Nagi je kazao da je Crna Gora napravila značajne napore i ostvarila impresivan napredak u evroa-tlantskom integracionom procesu.
-Još više, konstruktivna i izbalansirana uloga koju Crna Gora ima u regionu, kao i potpuna posvećenost i odlučni koraci u sprovođenju neophodnih političkih i odbrambenih reformi na putu ka Alijansi pohvaljeni su od strane saveznika na samitu u Velsu. Poruka koja je poslata sa samita je snažan signal na putu ka Alijansi i mehanizam koji će pomoći Crnoj Gori da dovrši neophodne reforme.Odgovor na vaše pitanje je... da li ćete ući u NATO krajem 2015. zavisi od toga da li ćete u potpunosti iskoristiti Intenzivirani dijalog predložen od strane Alijanse, kako bi ojačali vaše napore u željenom pravcu i kako bi se tokom procjene reformskih procesa krajem 2015. stvorili preduslovi za pozitivnu odluku. –istakao je Nagi.
Odgovarajući na pitanje kako bi on na najjednostavniji način objasnio crnogorskom građaninu zašto je važno da Crna Gora postane članica Alijanse, ambasador Rumunije u Crnoj Gori Ferdinand Nagi kaže:
-Da to kažem najjednostavnije - NATO je snažan garant sigurnosti zasnovan na principu svi za jednog - jedan za sve. Ističući naše iskustvo, Rumunija je ulaskom u NATO postala nepovratan dio političko-vojne strukture sposobne da osigura bezbjednost i usidri našu zemlju u geostrateškom okruženju u skladu sa našim težnjama da budemo dio zapadnog demokratskog društva kao punopravni član. Pripreme za članstvo u NATO vode ka uspostavljanju moderne i demokratske države. Cio paket reformi koji se traži u procesu integracija je zapravo od suštinskog značaja za poboljšanje ukupnog života građana na demokratskim osnovama, koji nam je takođe pomogao da napredujemo u procesu pridruživanja Evropskoj uniji. Siguran, stabilan i predvidiv ambijent takođe stvara ekonomske benefite - između 2003. i 2006. godine Rumunija je zabilježila konstantan rast stranih direktnih investicija, sa 5,2 milijardi eura u 2004. godini, 9 milijardi eura u 2006. godini, dok u 2008. godini dostiže najveću vrijednost 9,5 milijardi eura. S obzirom na klimatske promjene, asimetrične bezbjednosne prijetnje, regionalne nestabilnosti - članstvo u NATO ne da je samo sigurnost, nego i neophodan temelj za političke elite da efikasno upravljaju održivim razvojem zemlje.
Pobjeda