KAN: Domaćin i Kongo u četvrtfinalu

Fudbaleri Ekvatorijalne Gvineje i Konga plasirali su se u četvrtfinale Kupa afričkih nacija iz grupe grupe A.

Obje selekcije ostvarile su pobjede u posljednjem kolu. Ekvatorijalna Gvineja pobijedila je Gabon sa 2:0, a Kongo je bio bolji od Burkine Faso sa 2:1. To znači da je prvo mjesto u grupi osvojio Kongo sa sedam bodova, a Ekvatorijalna Gvineja osvojila je pet, dva više od Gabona.

Ekipa Estebana Bekera do pobjede nad Gabonom je stigla u drugom poluvremenu. Prvo je Havijer Balboa iskoristio penal u 55. minutu, a trijumf je ovjerio Iban Salvador četiri minuta prije kraja i tako donio veliko slavlje domaćim navijačima.

U drugom meču bilo je manje neizvjesnosti, pošto je Kongu i bod garantovao prolaz u četvrtfinale. Bifuma je u 51. minutu donio vođstvo Kongu, ali je Burkina Faso četiri minuta prije kraja izjednačila preko Bansea. Ipak, samo 60 sekundi kasnije, Nguesi Ondama obezbijedio je Kongu pobjedu i prvo mjesto na taneli. (B92)