Politika

Tabak: Granični sporovi u NATO i EU integracijama jesu problem

Na pitanje da li spor oko Sutorine može da utiče na put Cne Gore ka EU i NATO, bivša ministarka za evropske integracije Gordana Đurović kaže za radio Antena M da je pitanje granica obuhvaćeno poglavljima 24 i 31, a važno je da se to pitanje rješava blagovremeno, kao i da ne bude bilo kakve ucjene ili blokade ukoliko je riječ o zemlji članici i zemlji kandidatu za članstvo.
Tabak: Granični sporovi u NATO i EU integracijama jesu problem
Portal AnalitikaIzvor

-Crna Gora u devetoj godini od obnove svoje nezavisnosti svakako da pitanje rješavanja granica smatra visoko na listi prioriteta, ali se moraju koristiti diplomatski primjerena sredstva u daljem dijalogu konkretno sa BiH. Nadam se da će se u tom duhu i rješavati, tj. ne samo da neće biti smetnja integracijama,nego neće biti smetnja ni daljem razvoju dobrih odnosa, navodi Đurović.

Crna Gora je kaže ona tradicionalno prepoznata kao dobar akter u regionalnim odnosima, ali svakako ima pravo da štiti teritorijalni integritet. Vojni analitičar portala Obris.org Igor Tabak za Antenu M komentariše da je Hrvatska to riješila prije ulaska u EU I NATO, te da su ovi sporovi bolna tačka regiona.

-Meni se čini da uvelike ona stara poslovica čist račun duga ljubav jako drži vodu i u graničnim pitanjima. Kao što je Hrvatska fino to vidjela pri svom ulasku i u NATO i EU-granični sporovi jesu problem. Njihovo postojanje, a na ovim prostorima ih ima puno nažalost, su jedna bolna tačka za čitav niz država. Slovenija koja je ušla prva po redu u sve ove međunarodne organizacije tu je imala zapravo najviše sreće, jer je mogla sve svoje probleme u trenutku ulaska da ostavi sa strane a onda da ih rješava sa pozicije pune članice - što je velika razlika, i to je Hrvatska jako fino osjetila, kazao je Tabak za Antenu M.
 

Hrvatska je kaže Tabak, po pitanju granica, imala konzistentan stav, insistirajući na primjeni međunarodnog prava, te je za očekivati da će taj stav imati i ubuduće. Odnos sa Bosnom je još na bilateralnom nivou dok je sa Hrvatskom drugačija situacija s obzirom na to da je članica EU i NATO.

-To realno gledano mijenja poziciju, i to pojačava poziciju Zagreba po tim pitanjima, to je jedna jako nedvojbena činjenica. Bilo bi bolje da su sve zemlje u regiji da su takva pitanja riješile samostalno prije ulaska u integracije jer one mijenjaju pozicije u pregovorima. Ne treba se zavaravati, treba pogledati istinu u oči, ta pozicija Zagreba nije ista danas ko prije nekoliko godina. Danas u odnosima sa Evropskom unijom, EU prvenstveno staje na stranu svojih članica. Za one koje su vani to je velika razlika, objašnjava on.

A budući da Crna Gora želi da uđe i u EU i NATO, kaže Tabak, to sa sobom nosi različitu vrstu odnosa sa članicama tih organizacija, u odnosu na one koje to nijesu. 

Portal Analitika