Prema istraživanju, zbog sve veće popularnosti, populističke stranake bi mogle da dobiju na izborima i natjeraju umjerene stranke na koalicije koje bi ranije bile nezamislive.
Evropska "kriza demokratije" je jaz između elite i glasača, navodi EIJ. U srcu evropske politike nalazi se ogromna rupa na mestu gde bi trebalo da budu velike ideje, dodaje EIJ.
Ključni faktori u ovom fenomenu su slaba izlaznost na izborima i drastičan pad broja članova u tradicionalnim partijama.
Velika Britanija, koja izlazi na izbore u maju, je na pragu potencijalno dužeg perioda političke nestabilnosti, navodi se u istraživanju.
Šansa da izbori dovedu do formiranja nestabilne vlade je mnogo veća nego obično. Naime, predviđa se da će populistička VB Nezavisna partija (UK Independence Party –UKIP) uzeti glasove i Konzervatinoj i Laburističkoj partiji.
Ali, najneposredniji politički izazov i test koji će pokazati kako se rastući populizam preslikava na uspjeh na izborima je onaj koji će se desiti u Grčkoj.
Opšti izbori u Grčkoj održaće se 25. januara, nakon što parlament u decembru nije uspio da izabere novog predsjednika.
Istraživanja javnog mnjenja ukazuju na to da bi se krajnja ljevica, populistička partija Siriza, mogla pojaviti kao najjača stranka.
Ukoliko se to desi i ukoliko ona napravi vladu, EIJ istraživači kažu da bi to pokrenulo talase širom Evropske unije koji bi bili katalizator za političke preokrete u drugim zemljama. (B92)