On je objasnio da je Zakon o zdravstvenom osiguranju regulisao da se tri postupka vještačke oplodnje, uključujući in vitro fertilizaciju, obezbjeđuju iz sredstava FZO. Takođe je podsjetio da Odjeljenje za humanu reprodukciju u Opštoj bolnici „Danilo I“ na Cetinju pruža osiguranicma FZO usluge vještačke oplodnje po uputu Fonda.
- Usluge pružaju i privatne zdravstvene ustanove sa kojima FZO ima zaključen ugovor i to: Bolnica „Codra“, Klinika „Life“ i Klinika „Ars Medica“ u Podgorici - rekao je Ramusović.
On je naveo da je, prema evidenciji Komisije Fonda, pravo na vještačku oplodnju najviše osiguranika ostvarilo u Klinici „Life“ - 247, zatim Klinici „Ars Medica“ - 94, Bolnici „Codra“ - 44 i u Opštoj bolnici „Danilo I“ na Cetinju - 43.
- Ukoliko osigurano lice postupak vještačke oplodnje nije ostvarilo u zdravstvenim ustanovama sa kojima Fond ima zaključen ugovor o pružanju ovih usluga, osiguranom licu se nadoknađuju troškovi za izvršene usluge, u visini cijene koštanja tih usluga utvrđenih cjenovnikom Fonda - objasnio je Ramusović.
On je kazao da jedan postupak vještačke oplodnje bez lijekova iznosi 1.131 eura, a refundacija troškova odobrava se parovima koji su ga obavili u zdravstvenim ustanovama sa kojima FZO nema zaključen ugovor. Ramusović navodi da je to najčešće slučaj sa intervencijama koje su urađene na klinici u Pragu.
- Osiguranici na refundaciju troškova, za obavljeni postupak vještačke oplodnje u nekoj od zdravstvenih ustanova sa kojima FZO nema zaključen ugovor, čekaju u prosjeku petnaestak dana od dana dobijanja odobrenja od Komisije Fonda za vještačku oplodnju – zaključuje Ramusović.
Izvor: Agencija MINA
Foto: Pobjeda (pobjeda.me)