- Nije svako crkva za koga se vikne - crkva. Nije svako doktor za koga neko vikne doktor. Stvorio se paralelizam, ali taj paralelizam nije nikakva tema opšteg svjetskog pravoslavlja, kao što je tema makedonsko ili ukrajinsko pravoslavlje. Ne govori niko o crnogorskom pravoslavlju. Ali to ne znači da ga neće biti za 10,20 ili 50 godina. Danas u Makedoniji i u Ukrajini postoji vrlo jasna situacij a i to se ne može porediti sa Crnom Gorom - kaže Tucić.
- Mitropolit Amfilohije potpuno odbija i osporava Crnogorsku pravoslavnu crkvu i u tome ga podržavaju druge crkve. CPC sa svoje strane pokušava da ima manifestacije i to je u redu. Ali Crnoj Gori ne trebaju konfrontacije. U Crnoj Gori religija nikada nije igrala ekstra važnu ulogu. Religija je bila dio identiteta. Uvijek se držalo do crkve, popa, do vladike više iz nacionalnog nego iz nekog vjerskog ubjeđenja. U ovom trenutku problem religije, ne crkava, u Crnoj Gori je nerješiv. U ovom trenutku se stvaraju razne ideje, razni pokreti, a vidjećemo šta će biti za 10, 20 godina - kaže vjerski analitičar Tucić. Na pitanje koliko je SPC I CPC stalo do mira i pomirenja, on tvrdi da im nije stalo i navodi riječi mitropolita Amfilohija koji kaže: „Mi nemamo s kime da se mirimo...
- U Makedoniji je, na primjer, druga slika, tamo ima ko da se miri. Jedna hijerarhija i druga. Da bi postojala jedna crkva ona mora da ima nekoliko eparhija, da ima ustrojstvo, sveštenstvo, crkveno Školstvo, da zatraži od crkve pri kojoj je odvajanje, da se obrati Carigradu... Nije to tek tako da se ona sjutra proglasi samostalnom - objašnjava Tucić i dodaje da je Amfilohije na neki način u pravu kada kaže da nema s kime da se miri.
- A i ovi drugi - oni kažu „mi hoćemo da se mirimo da bi oni nama dali njihove crkve, da bi oni nas priznali, da bismo mi bili ravnopravni". Ne postoje ni elementarni uslovi za dijalog niti za ravnopravnost. Zato je insistiranje pred svaki Božić i Uskrs da pregovaramo nemoguće. Drugo je šta ko misli i šta bi ko želio. Imate i u Srbiji kao i u Crnoj Gori takvih raspoloženja - mi hoćemo našu crkvu, nećemo srpsku. Ali emocije ne stvaraju kvalitet... - kaže gospodin Tucić. Na pitanje da li donošenje zakona o saradnji države Crne Gore i pravoslavne crkve može da dovede do uspostavljanja povjerenja i pomirenja na tom planu Tucić tvrdi da ne može.
- Taj će se zakon ticati samo odnosa države Crne Gore I cetinjske mitropolije i obje strane će se truditi da održavaju mir u zemlji - kaže Živica Tucić za Pobjedu.
- U Crnoj Gori je sa crkvom od početka išlo traljavo. Imate, na primjer, Ukrajinsku nepriznatu crkvu, ali ona nema kontakt sa Crnogorcima. Čak i oni koji nijesu priznati smatraju da je nešto manje-više neregularno u autokefalnosti CPC. Tako da je Crnogorska pravoslavna crkva potpuno usamljena. Imaju neke kontakte sa Italijanskim i drugim crkvama a to su potpuno marginalizovane grupe -smatra Živica Tucić
Na pitanje šta misli o zahtjevima EU koja traži pomirenje Mitropolije crnogorsko - primorske Srpske pravoslavne crkve i Crnogorske pravoslavne crkve u Crnoj Gori u procesu pristupanja u članstvo, Živica Tucić kaže da ovo nije vrijeme za mirenje jer "akteri nijesu adekvatni. Crnogorska pravoslavna crkva nema strukture".
Interesantno je. smatra sagovornik Pobjede, da EU ne traži dijalog između Katoličke crkve u Zagrebu i "neke grupe vjernika koja se tako zove". Tamo se, kaže Tucić, prijavila Hrvatska pravoslavna crkva, ali Evropska unija ne traži da Hrvatska sa tom grupom uspostavi kontakt.