Abiznis

Procesuirano 56 prigovora na banke

Bankarskom ombudsmanu se u toku prošle godine obratilo ukupno 456 klijenata, žiranata i građana, dok je 56 prigovora, koji su se uglavnom odnosili na banke, procesuirano, saopštio je bankarski ombudsman Halil Kalač.
Procesuirano 56 prigovora na banke
Portal AnalitikaIzvor

"U prošloj godini je u odnosu na 2013, zabilježeno sedam odsto manje posjeta bankarskom ombudsmanu. Ukoliko se taj broj tretira kao uzorak, može se konstatovati da je u prošloj godini bilo sedam odsto manje povreda finansijskih prava klijenata i žiranata nego 2013.", rekao je Kalač agenciji Mina-business.

On je kazao da se od ukupnog broja prigovora, 75 odsto odnosilo na klijente, a 25 odsto na žirante. Od 56 procesuiranih zahtjeva 47 se odnosilo na banke, šest na mikrofinansijske institucije (MFI), a tri na Ministarstvo finansija.

Kalač je dodao da su 43 odsto procesuiranih prigovora podnijeli klijenti banaka i MFI, a 13 žiranti.

“Zakon o potrošačkim kreditima, koji je počeo sa primjenom početkom prošle godine, u značajnoj mjeri je pobošljao informisanost građana u poslovanju sa bankama i MFI. Građani su informisaniji o mogućnosti da zaštitu finansijskih prava prvo traže prigovorom banci i MFI, pa tek onda kod nadležnih organa i bankarskog ombudsmana”, naveo je Kalač.

On je rekao da se brojni interni postupci vode kod banaka i MFI, koje prigovore klijenata blagovremenije rješavaju u odnosu na prethodne godine.

“U prošloj godini, kao i 2013, nije bilo prijave krivotvorenja žiranstva, što govori da je ta pojava kod banaka znatno suzbijena. Brojni postupci za zaštitu finansijskih prava kod sudova su u toku, zbog krivotvorenja žiranstva u periodu kreditne ekspanzije”, saopštio je Kalač.

Kada je riječ o prigovorima klijenata, on je naveo da su ih podnosili građani i preduzeća. Prigovori građana, koji su procesuirani, odnosili su se kredite, račune, depozite i platne kartice.

“Većina prigovora kada su u pitanju krediti odnosila se na period kreditne ekspanzije od 2006. do 2009. godine. Kada su u pitanju platne kartice, prigovori su se odnosili na visinu kamate i druge troškove kod kreditnih i debitnih kartica”, naveo je Kalač.

On je dodao da je kod tekućih računa građana najviše prigovora bilo na visinu kamate kod dozvoljenih minusnih stanja, a kod depozita na staru deviznu i dinarsku štednju i tačnost i redovnost obračuna kamate na depozite.

Kalač je saopštio da se najviše prigovora na zajmove odnosilo na stambene, potrošačke i overdraft kredite. (Mina-business)

 
Portal Analitika