„Kad neko nešto ne može da dobije u politici, posebno onako kako to nalaže propis, običaj, sudska praksa, pravna nauka, međunarodno pravo, onda se potežu takozvana vanparlamentarna sredstva za dobijanje vlasti, kao što su naprimjer, na prvom mjestu protesti, a preko protesta - formiranje takozvane prelazne vlade“, izjavio je sagovornik Portala Analitika.
On je dodao da je, naravno, riječ u istoriji političke borbe poznatom mehanizmu, ali samo kada je riječ o bukvalnom opstanku države.
„Ruku na pravno srce, i to je poznato u istoriji političke borbe za osvajanje vlasti, ali samo u onim situacijama kada je, riječju, u pitanju bukvalni opstanak države. Na primjer, kad nedajbože izbije građanski rat u toj državi, kad se nedajbože dese ili prijete nezabilježene prirodne nepogode i nesreće, i slično. Međutim, u normalnim situacijama, kao što je, čini mi se, i ova naša, vjekovima se vlast osvaja u svim iole civilizovanim i demokraskiom državama – na izborima“, ističe dr Mitrić.
On precizira da i crnogorski Ustav, kao i mnogi drugi ustavi, propisuje da se ne može uspostaviti niti priznati vlast koja ne proističe iz slobodno izražene volje građana na demokratskim izborima, u skladu sa zakonom.
„I, na kraju, čuveni srpski profesor prava i naučnik evropskog ranga toga doba, Slobodan Jovanović, davno je zapisao da autoritet vlasti može postojati samo onda ako je vlast izabrana od naroda“, ističe sagovornik Portala Analitika, zaključujući latinskom sentencom, koja se, kako veeli, može primijeniti za mnoge situacije, pa i za ovaj opozicioni zahtjev: Zabludom se stvarnost ne mijenja („Errore veritas non amittitur“).