Vinobran ili sumpor-dioksid jedan od najčešćih konzervanasa u zimnicama, voćnim sokovima, sirupima, vinima, u većim količinama može da izazove glavobolje i povraćanje, piše specijalizovani portal pregled.com.
Tehnički gledano, vinobran jeste otrovno jedinjenje, ali u umjerenim količinama se, još od srednjeg vijeka, koristio kao konzervans u vinima, ali i za kisjeljenje povrća. Kao konzervans za meso je strogo zabranjen.
Vinobran se u kisjeloj sredini raspada na sumpor dioksid i kalijum sulfat. Koristi se za zaustavljanje vrenja, čuvanje boje voća i povrća, uz sprječavanje procesa tamnjenja pri obradi. Efikasno ubija i bakterije i kvasce i gljive.
“Malo veće količine preko dozvoljene izazivaju konzumentima loših vina glavobolju. Zato treba strogo poštovati pravila doziranja, ali i čuvanja voća, vina i drugih proizvoda koji sadrže metabisulfite. Lijepa boja suvog voća potiče od ovog konzervansa. Dakle nije sve tako zdravo u sušenom voću, kako se obično misli. U vinima se ne koristi u količinama većim od 10 g na 100 L vina. Češće i manje. Za voće je preporučena količina 2,5 g na 5 litara tečnosti. Vinobran se rastvora u hladnoj vodi. Ne dodaje se tamo gdje se naknadno očekuje prirodno kisjeljenje vrenjem. Sprječava vrenje, jer ubija bakterije”, konstatuje nutricionista Zoran Vujčić na svom specijalizovanom sajtu.
Podsjetimo, mesni proizvodi (ćevapi, pljeskavice i roštiljske kobasice) u čak 39 od 50 mesara u Podgorici, Cetinju i Tuzima, u kojma je Veterinarska inspekcija u novembru i decembru prošle godine obavljala kontrole, bili su pozitivni na vinobran, konzervans čije je miješanje sa mesom strogo zabranjeno.
U svakoj zemlji upotreba i količina hemijskih konzervanasa određena je zakonskim propisima, jer ova jedinjenja u određenim dozama mogu da imaju zdravstveno nepovoljan uticaj na čovjeka. Veterinarska inspekcija nije navela koja količina vinobrana je nađena u pomenutim mesnim prerađevinama.
P.Z.