
Ako nijeste znali, riječ je o nazivima za razne vrste vatrometa. Svaki od onih zadivljujućih efekata, u nevjerovatnim bojama, koji se rasprskavaju, padaju, slivaju se, lete horizontalno ili vertikalno, usporeno, poput pahulja ili poput kakve eksplozije, imaju svoje ime.
Razlikuju se i po visini na kojoj se rasprskavaju, a normalno, i po cijeni. Pedeset, sto metara, 40, 50, ili više.

“Kentaur se rasprskava u vazduhu i košta oko 52 eura. Viktori košta 49 eura. U pitanju su jako lijepi vatrometi, sa zvjezdanim efektima. Ali, za one koji sebi ne mogu priuštiti ‘zvjezdanu’, ‘zlatnu’, ‘kišnu’ ili ‘mjesečevu ludoriju’, tu su vatrometi ‘mars’ i ‘atila’ koja koštaju 5,5 eura, a imaju 18 pucnjeva, kao i rakete od oko jednog eura”, objašnjava Cvijeta Drobnjak koja u podgoričkoj Hercegovačkoj ulici prodaje u radnji hrvatske pirotehnike “Mirnovec pirotehnika”.
Od 20 decembra do 15. januara u Crnoj Gori legalno je prodavati pirotehnička sredstva, naravno, uz za to potrebne dozvole.
Najskuplji vatromet u radnji je “boom” koji košta 62 eura i ima 67 pucnjeva.

Sagovornica Portala Analitika kaže da petarde i vatromete vole i stari i mladi, i muško i žensko. Dolaze mame sa djecom i babe sa unucima.
I Cvijeta, kao i ostali prodavci, mora znati sve tajne i osobine artikala u ponudi. Tako je i ona morala proći posebnu obuku, kako bi uputila kupce o načinu rukovanja ne bi li se izbjegla neprijatna iznenađenja i incidenti.
“Djeca ne bi trebalo dozvoliti da rukuju vatrometom, bez obzira što su materijali bezbijedni. Djeca se mogu nagnuti nad kutijom, a to nije poželjno. A djeca su itekako upućena u vatromete, jačinu i domet. Znaju vrlo dobro šta ima u ponudi, raspituju se kod drugova i preko interneta”, dodaje Drobnjak.
Dovoljno je, kaže, da se kutija pričvrsti sa dva teža predmeta i zapali fitilj.
A. S.


