- Svaka država, koja se smatra državom socijalne pravde dužna je da stvara uslove za dostojanstvenu starost svojih građana. Među tim kategorijama stanovništva, svakako se nalaze i staračka domaćinstva, poljoprivrednici koji su radni vijek proveli baveći se poljoprivredom, a nijesu ostvarili nikakva primanja, niti penziju, niti neko drugo materijalno obezbeđenje. Vlada se opredijelila da tim licima obezbijedi materijalnu pomoć u vidu staračke naknade u iznosu od 40,00 eura, koja nije mijenjana od 2009.godine. Poslednjeg dana jesenjeg zasijedanja prihvaćen je Predlog zakona o izmjenama Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, kojim je staračka naknada utvrđena u visini 50 odsto od najniže penzije u Crnoj Gori. Na taj način staračke naknade u buduće će se isplaćivati u visini od 50,20 eura na mjesečnom nivou – saopštio je Gošović.
On podsjeća da je pravo na staračku naknadu u mjesecu novembru 2014. godine, u Crnoj Gori koristilo je 4.961 lice.
- Povećanje staračke naknade za 10,20 eura na mjesečnom nivou prestavljaće za ova lica najneophodnije poboljšanje njihovnog materijalnog položaja. A riječ je o staračkim domaćinstvima, koja danas održavaju u životu brojna udaljena sela kojima prijeti depopulacija i napuštanje. Zakonom o budžetu za 2015.godinu nijesu predviđena sredstva za povećanje socijalnih davanja. Ali su jednoglasno prihvaćeni predlozi zakona podneseni od strane poslanika SNP-a kojima je obezbijeđeno da materijalna davanja iz socijalne i dječje zaštite, boračke i invalidske zaštite od 1. januara 2015.godine ne mogu biti umanjena, ako bi primjenom Zakonom utvrđenih parametara rasta odnosno pada zarada i rasta odnosno pada troškova života došlo do tzv. negativnog usklađivanja – navodi Gošović.
Kada je već bilo evidentno da primjenom Zakonom utvrđenih parametara neće doći do pozitivnog usklađivanja, to je bio jedini način da se prava korisnika ovih materijalnih davanja zaštite bar na postojećem nivou,, poručio je on.