Politika

Crnogorski poslanici: Zakon o autoputu obilježio 2014. godinu

Usvajanjem budžeta za 2015. godinu poslanici crnogorskog parlamenta završili su rad u godini koja je na izmaku. Komentarišući za Portal Analitika koji je po njihovom mišljenju najznačajniji zakon koji je Skupština usvojila u 2014. godini, predstavnici najvišeg zakonodavnog doma su saglasni – Zakon o autoputu.
Crnogorski poslanici: Zakon o autoputu obilježio 2014. godinu
Portal AnalitikaIzvor

Međutim, iako smatraju da je pomenuti zakon obilježio 2014. godinu, predstavnici opozicije i DPS-a i ovoga puta imaju suprotna mišljenja o tome kakve će posljedice taj Zakon imati po državu.

gegaj3012Poslanik Demokratske partije socijlalista Nikola Gegaj kazao je za Portal Analitika da je Zakon o autoputu svakako obilježio godinu na izmaku i za pomenuti projekat ima samo riječi hvale.

- Radi se o najsloženijem i najvećem infrastrukturnom  projektu u istoriji Crne Gore i ako me pitate zašto je to najvažniji zakon i projekat - ima mnogo razloga. Auto-put doprinosi ravnomjernom regionlnom razvoju, ukupnom ekonomskom razvoju Crne Gore, doći će do smanjenja migracije ka Podgorici i jugu, razvoja poljoprivrede i turizma u sjevernom  regionu – smatra Gegaj.

0812milutin

Za razliku od Gegaja poslanik DF-a Milutin Đukanović, iako smatra da je Zakon o auto-putu obilježio zakonodavnu 2014. godinu, u njemu vidi mnogo lošeg.

- Niko nije protiv auto-puta ali nivo zaduženja za trasu od 42 kilometra će  toliko opteretiti javne finasije da će Crnoj Goir preijtiti opasnost da bankrotira. S obzirom da je dug prešao već prešao dvije milijarde i 300 miliona sva nova zaduženja koja nemaju neke  investicije čiji bi povraćaj mogao da bude u kratkom period dovešće javne finansije na nivo bankota – poručio je Đukanović.

peric3012Za poslanika Pozitivne Crne Gore Srđana Perića Zakon o autoputu Bar Boljare je svakako akt koji je obilježio prethodnu zakonodavnu godinu ali i on ukazuje na rizike koje taj Zakon nosi.

- Mi smo ukazivali na sve rizike koji po državu nudi tako koncipiran zakon, i nudili smo rješenje kako da se sporne klauzule koje se odnose na povlastice izvođaču uklone, međutim vlast za to nije imala sluha i sada sa velikom zebnjom pratimo kakve će biti posljedice tog zakona, prije svega po fiskalnu, ekonomsku i socijalnu stabilnost Crne Gore – rekao je Perić Portalu Analitika.

Ipak, po mišljenju Perića, zakon koji je u najpozitivnijem smislu obilježio 2014. godinu je onaj koji usvojen na poredlog kolega iz SNP-a, a koji se odnosio na poljoprivredu i ruralni razvoj.

- Podsjetiću, njime se nosiocu porodičnog poljoprivrednog domaćinstva omogućava ostvarivanje prava na staračku naknadu u nivou 50 odsto od najniže penzije u Crnoj Gori, sto za njih zapravo predstavlja odredjeno uvecanje ove naknade. Nakon duže vremena to je dobra poruka da država može da pokaže brigu za one koji pripradaju socijalno ranjivoj kategoriju, a koji su uz to i najveći pregaoci. To je svakako ohrabrujući signal da kao društvo možemo da se mijenjamo u pozitivnom pravcu – rekao je Perić.

B.K.

Portal Analitika