Oni su kazali da čedomorstvo i istopolne veze pogađaju čovječanstvo.
"Čedomorstvo pogađa one najbezazlenije i najnemoćnije od nas – našu nerođenu djecu uskraćenu osnovnog ljudskog prava – prava na život. Kao oni koji se svakog dana susreću sa ženama, ali i muškarcima, koji su donosili odluke o tzv. abortusima, poznata su nam sva opravdanja za te postupke, kao što nam je vrlo dobro poznato da je čedomorstvo, kao uostalom i svako drugo ubistvo, najgore rješenje za egzistencijalne, bračne, emocionalne i druge probleme majke ili oca nerođenog djeteta – da ne govorimo da je upravo čedomorstvo vrlo često uzrok različitih psihofizičkih tegoba današnjih žena”, saopštili su u MCP.
Oni su se osvrnuli i na homoseksualne veze.
“Svjesnim ulaskom u djelo istopolnog – protivprirodnog bluda, kao svakim bludom, čovjek se prepušta najnižim nagonima svoje pale prirode i uskraćuje sebe mogućnosti duhovnog uzrastanja . Crkva zbog toga ne može i neće mijenjati svoj stav o ovom važnom pitanju i neće o njemu ćutati niti ga ignorisati. Najoštrije se protivimo svakoj afirmaciji tog grijeha i pozivamo Skupštinu, Vladu, sve državne institucije i sve pojedince u njima da učine sve što je do njih da prestane agresivna propaganda homoseksualizma u Crnoj Gori, kao i prostitucije bilo koje vrste. Takođe, obraćamo se svim Hrišćanima u Crnoj Gori da slobodno izraze svoj hrišćanski identitet i uvijek i na svakom mjestu stanu u zaštitu svoje vjere i morala”, naglasili su u MCP.
Oni su kazali da se treba otresti strahova i predrasuda nakupljenih proteklih decenija, koji su doveli do toga da, nažalost, ima ljudi koji i danas vjeruju da se u njihovoj porodici nikad nije vjenčavalo u hramu niti sahranjivalo sa opijelom.
“Raduje nas i slovo našeg Mitropolita kojim nas je upoznao sa povećanjem broja sveštenika, monaha i monahinja, te podizanjem novih i obnavljanjem starih hramova. Blagodarni smo svima koji se trude za ljepotu doma Gospodnjega i prizivamo Božiji blagoslov na sve njih. Podržavamo i molimo se Bogu za južnoameričku misiju naše Crkve, koju predvodi naš Mitropolit", kazali su u MCP.
U MCP su, kaži, zabrinuti za budućnost Crne Gore ukoliko državni organi ne obezbjede Pravoslavnoj Crkvi sva prava koja trenutno imaju sve tradicionalne Crkve i vjerske zajednice osim najbrojnije.
“U ime svih vjernika naše Mitropolije, koji vole i poštuju svoju zemlju više od mnogih kojima je ona samo na ustima, tražimo da se u potpunosti i bez ostatka poštuje kanonsko ustrojstvo Pravoslavne Crkve, baš onako kako se poštuje kod drugih, da nadležni Crkvu iskreno uključe u donošenje novog Zakona o pravnom položaju Crkava i vjerskih zajednica, koji se prvenstveno nje tiče, da se poštuju imovinska i svojinska prava Crkve, da se pokrene ozbiljan dijalog o potrebi i želji velikog broja građana Crne Gore da njihova djeca ostvare pravo na vjersku nastavu u prosvjetnom sistemu Crne Gore, te da se obezbjedi ravnopravno učešće predstavnika Crkve i u drugim pitanjima od javnog značaja. Ono što tražimo već postoji u mnogim zemljama, pa i u članicama Evropske unije, kojoj teži naša državna administracija” ističu u MCP.
Saboru je neshvatljivo da se Mitropolija i ostale pravoslavne eparhije u Crnoj Gori suočavaju sa problemima u odnosima sa državom.
“Za koje smo mislili da su prošla sa padom komunističkog režima, koji se institucionalno zalagao za ateizam. Nažalost, i danas smo svjedoci nebivalih (ni u vrijeme komunizma) postupaka nekih državnih organa, koji osporavaju identitet, ime, dostojanstvo, imovinu i nasljeđe Pravoslavne Crkve, progone sveštenstvo, a iz svojih ideoloških interesa afirmišu, promovišu i čak, kao prije neki mjesec na Cetinju, a prije dva dana u Nikšiću, ustupaju državnu imovinu marginalnim pseudovjerskim organizacijama koje smućuju narod i unose nemire, povampirujući duh bratoubilaštva u našoj zemlji. No, jasno nam je da Crkva nikad u istoriji nije živjela bez izazova, pa i ovaj danas prihvatamo kao podsticaj Božiji radi našeg podviga i budnosti”, saopšteno je iz MCP.
One koji drže ”logorske vatre” pred Dvorcem Kralja Nikole i na drugim mjestima, s bratskom ljubavlju i u duhu praštanja pozivaju da se vrate Cetinjskom manastiru i drugim hramovima.
U MCP su se osvrnuli na situaciji u Siriji, Iraku i Ukrajini.
“U tim zemljama se vode bratoubilački ratovi čija nam je surovost, nažalost, dobro poznata iz nedavnog iskustva sa naših prostora. Ovi sukobi su uglavnom vjerski, ali u Ukrajini se čak sukobljavaju i braća iste vjere, i to naša pravoslavna braća, što nas dodatno žalosti i brine i obavezuje da sve tamošnje sukobljene strane pozovemo na mir i uzajamno praštanje i pomirenje, koje je moguće samo u istini i ljubavi Bogomladenca Hrista”, ističu u MCP.