Politika

Štajnaker: Zakoni dobri, samo ih primijenite

Njemačka podržava Crnu Goru u namjeri da se priključi NATO savezu, izjavila je za Radio Crne Gore ambasadorka Gudrun Štajnaker. U narednoj godini očekuje poziv Alijanse, ali i podsjeća na obaveze koje do tog poziva treba ispuni.
Štajnaker: Zakoni dobri, samo ih primijenite
Portal AnalitikaIzvor

“Poziv zavisi od mnogih uslova koje Crna Gora treba još da ispuni i zavisi od odluke svih članica Nato saveza pojedinačno, ali se lično nadam da će do toga doći tokom 2015. godine”, kazala je ambasadorka Njemačke.

Što se Evropske unije tiče izvjesno je da u narednih pet, šest  godina i mandata aktuelne Evropske komisije neće biti proširenja. Ambasadorka Štajnaker očekuje da će naša država biti prva naredna nova članica Evropske unije, ali ne isključuje mogućnost da do tog prijema dodje zajedno sa Srbijom. Štajnaker je pohvalila izbor Vrhovnog drzavnog  tužioca kao i posljednju zakonodavnu aktivnost tokom koje je u Skupštini Crne Gore usvojen set antikorupcijskih zakona, upozorava međutim da to nije dovoljno i da će dalje jačanje vladavine prava i efikasna borba protiv korupcije i kriminala zavisiti od uspješne primjene tih zakona.

“Nakon izvještaja Evropske komisije došlo je do ubrzane dinamike u donošenju neophodnih zakona što je za pohvalu, ali nije dovoljno samo donositi zakone nego se oni moraju i primjenjivati. Međunarodni posmatrači procjenjuju da u primjeni zakona nema dovoljno napretka. Raduje što premijer Đukanović uvijek potencira važnost napretka u poglavljima 23 i 24 i veoma se nadamo da će se njegova očekivanja i ostvariti. Isključivo od vaše države i vlade zavisi koliko Crna Gora moze napredovati na putu ka Evropskoj uniji”, kazala je ona.

Ambasadorka Štajnaker je prokomentarisala i klauzuzlu balansa, za koju kaže da ne predstavlja nikakvo posebno upozorenje Crnoj Gori nego je predviđena za sve buduće kandidate za članstvo u Evropskoj uniji.

“Klauzula balansa postoji što znači da se moze i aktivirati, ali mi to ne želimo, odgovornost je ponovo na vašoj državi da se ta klauzula ne primijeni. Klauzulu balansa ne vidim kao posebno upozorenje Crnoj Gori, ona je predviđena za sve države koje pregovaraju sa Evropskom unijom, sadržana je i u izvještajima Evropske komisije  koje su dobile Albanija i Makedonija.”

Brisel i Berlin su potpuno saglasni u očekivanju pravosnažnih presuda za slučajeve visoke korupcije saopštila je njemačka ambasadorka za Radio Crne Gore, potencirajući da je vladavina prava uslov za dalji napredak u evropskim integracijama. Odgovorila je i na pitanje da li u Njemačkoj ima zamora od proširenja.

“Njemačka država, zvaničnici, vlada i opozicija podržavaju dalje proširenje Evropske unije, kod građana međutim ima tog zamora od proširenja izazvanog drugim problemima, finasijskom krizom koja još nije prošla, sukobima u Ukrajini, na Bliskom istoku, strahom od prevelikog priliva izbjeglica sa kriznih područja”, kaže Štajnaker.

Na nedavnom sastanku ambasadora zemalja Evropske unije i NATO koji je organizovao predsjednik Skupštine Crne Gore, Ranko Krivokapić je između ostalog saopštio potrebu da se ova vlada u punom kapacitetu koncetriše na aktivnostima, kako bi se naredne godine zavrijedio poziv u Nato i napravio odlučujući iskorak u pregovorima sa Evropskom unijom.

“Gospodin Krivokapić je nama jasno rekao da nebi bilo korisno ići na vanredne izbore u godini, u kojoj treba ispuniti preostale obaveze do poziva u NATO. Izbori bi odvukli pažnju sa te teme, svi bi bili opterećeni izbornom kampanjom. To su pokazali i nedavni lokalni izbori zbog kojih se Vlada i sve društvene snage nijesu baš zanimale važnim političkim pitanjima, kazao je predsjednik Krivokapić”, navodi Štajnaker.

U komentaru poziva premijera Đukanovića da Evropska unija finansijskim paketom dodatno osnaži evropske integracije, država regiona ambasadorka Štajnaker naglašava potrebu da same države regiona kandiduju projekte koje bi finansijski podržao Brisel.

“O tome se raspravljalo u Briselu. Dogovoreno je da Evropska unija da podsticaj, a onda zavisi od zemalja regiona da predlože zajedničke, kvalitetne projekte i nađu partnere unutar Evropske unije, ako do toga dođe, onda se može računati na novac iz Brisela i država Evropske unije pojedinačno. Što se Njemačke tiče nastaviće da realizuje projekte u Crnoj Gori uz podršku njemačke Banke za razvoj i Njemačkog društva za ekonomsku saradnju. Tu potenciram projekte koji se tiču energetske efikasnosti, izgradnje obilaznica oko primorskih gradova, stručnu pomoć u raznim oblastima”, kaže ambasadorka Njemačke u Crnoj Gori.

Štajnaker je navela da se puno radi na stvaranju uslova da se poveća broj njemačkih investitora u Crnoj Gori. Na tom poslu su angažovane obje ambasade, privredne komore, biznis asocijacije. Ambasadorka se nada da će ti napori rezultirati i povećanjem broja njemačkih turista kojih sada nema dovoljno između ostalog i zbog skupog putovanja u Crnu Goru ali i potrebe da se zadovolje svi uslovi koje danas zahtjeva njemački turista, od infrastrukture do turističkih usluga. (Portal RTCG)

Portal Analitika