U KIC-u „Budo Tomović“ održana je svečanost povodom dana Opštine, kada su borci narodnooslobodilačkog pokreta krenuli u bitku za oslobođenje Podgorice od njemačkih okupatora.
Boro Banović, predsjednik Udruženja boraca NOR-a, podsjetio se u govoru na svečanoj akademiji gubitaka koje su pretprjeli okupatori, a zbog kojih su uslijedila masovna strijeljanja na Biočima, Cijevni, Ljuboviću.
Nakon kapitulacije Njemačke, 1943.u Podgoricu su došli njemački oficiri, kojima je Glavni grad bio centar podrške za svoje trupe.
U II svjetskom ratu Podgorica je bombardovana preko 70 puta i do temelja razorena. Dala je oko 4.100 žrtava, a oslobođena je 19. decembra 1944. godine.
- Život i rad na terenu dobile sa sadržaj u borbi za nacionalnu i socijalnu ravnopravnost, koje su tekle sa obnovom i izgradnjom grada. Iz ruševina, uz mnogo odricanja, malo po malo, Podgorica dobija sve ljepši izgled, poput drugih savremenih evropskih gradova, istakao je Banović.
Naša je sveta obaveza, dodaje predsjednik Udruženja boraca NOR-a, njegovati tekovine ove borbe, braniti, čuvati uspomenu i boriti se protiv onih koji negiraju tekovine antifašističke borbe.
-Savez boraca bori se za demokratiju, vladavinu prava u svim sferama društva, za razvijanje antifašističke svijesti, da gradimo svijetlu budućnost, čime doprinosimo našoj Crnoj Gori, izjavio je Banović.
Predsjednik Opštine Slavoljub Stijepović istakao je u svečanom govoru da je Podgorica pretrpila teška razaranja tokom rata, bombardovana više od 70 puta, te da ovaj jubilej nije samo trijumf Glavnog grada, već cijele države.
-Imajući u vidu mjesto i značaj Podgorice u današnjem vremenu, uvjeren sam da ovo nije samo njen jubilej, već cijele Crne Gore. Jer, Podgorica je simbol savremene Crne Gore i njenog sveukupnog razvoja, istakao je Stijepović.
Slika Podgorice 1944.godine bila je prava slika stradale, urušene i osiromašene Crne Gore.
-Ovo je jubilej za poštovanje prema borcima, antifašistima, svim crnogorskim rodoljubima, koji su se borili za slobodu Crne Gore, Jugoslavije u II svjetskom ratu, i koji su ginnuli na čitavom prostoru, kazao je Stijepović.
Učešće crnogorskog naroda u antifašističkom pokretu i oslobodilačkom ratu predstavlja trijumf slobodarske i moralne tradicije Crne Gore i najznačajnije tekovine XX vijeka.
Za crnogorske antifašiste tokom II svjetskog rata, antifašizam je bio borba za čovjeka, njegovu slobodu i pravdu. A što je istorija Crne Gore, nego vjekovna borba za slobodu, za odbranu čovjeka i njegovog dostojanstva, za jednako pravo slabijeg i jačeg. Zbog toga je veliki dio Crne Gore našlo mjesto u ovom pokretu, kazao je predsjednik Opštine Slavoljub Stijepović.
Desetine hiljade građana i građanki dali su život za pobjedu antifastičkog pokreta. Oni su, kazao je Stijepović, znali i osjećali šta je ljudsko i čojsko.
-Na osnovu toga se razlikovao fašizam i antifašizam. Bez antifašizma nema Crne Gore kao stvarnog multietničkog društva, zaključio je Stijepović.
Ivo Kapičić, borac narodnooslobodilačkog pokreta u kratom obraćanju prisutnima prisjetio se tog istorijskog trenutka, kada je Podgorica najzad, nakon četvorogodišnje borbe, bila oslobođena.
-Tog 19.decembra marširali smo ponosno, goli, bosi. Narod nas je pozdravljao sa pjesmom i oduševljenjem, kazao je Kapičić i pozvao prisutne da minutom ćutanja odaju počast svim žrtvama u toku II svjetskog rata.
Na svečanosti je pjevao Žuti Serhatlić, Danica Nikić, hor Alata, dok su prisutne zabavljali i gitaristi Darko Nikčević i Srđan Bulatović, kao i foklorno društvo KIC-a.