Specijalni izaslanik generalnog sekretara UN za smanjenje rizika od katastrofa Valstrom izjavila je agenciji Asošiejtid pres da je svijet spremniji za katastrofe kao što je bio cunami izazvan snažnim zemljotresom, koji je prije 10 godina odnio 230.000 žrtava u 14 zemalja jugoistočne Azije, ali da još mnogo toga treba da bude urađeno.
Valstrom je rekla da sistemi za rano upozorenje, kakav je poslije cunamija postavljen u Indijskom okeanu, pomažu boljoj pripremi za velike katastrofe. Ipak, mnogo toga još treba uraditi da bi bolje odgovorili na ekstremne vremenske prilike kakve su sve češće posljednjih godina.
"Katastrofe koje prevazilaze mogućnosti jedne zemlje da se s njima izbori nijesu više problem siromašnih zemalja, nego su problem za sve države", rekla je Valstrom, ukazujući na Paksitan, Tajland, Japan, Rusiju, SAD, Haiti i Čile kao mjesta najteže pogođena velikim katastrofama u poslednjih 10 godina.
Prema podacima Centra za istraživanje katastrofa, sa sedištem u Belgiji, od 1983. do 1992. širom svijeta bilo je u prosjeku 147 klimatskih, vodenih i vremenskih nepogoda svake godine. Tokom prethodne decenije taj broj je skočio na 306.
Valstrom je ukazala i na problem sve veće populacije i gušće naseljenosti gradskih sredina, tokom čije izgradnje se nijesu imale u vidu takve vremenske promene.
U Japanu će u martu biti održana Svjetska konferencija na kojoj će biti razmotrene nove mjere pripreme za ekstremne vremenske uslove.
B92