To je najnoviji plan srpske ministarke saobraćaja Zorane Mihajlović koji je ona uvrstila u nacrt novog Zakona o bezbjednosti u saobraćaju. U praksi to će značiti da će pred emitovanje pojedinih epizoda crtanog filma „Pepa Prase“, u kojima se članovi porodice voze automobilom bez pojasa - morati da stoji upozorenje.
Član Radne grupe koja radi na novom zakonu o bezbjednosti u saobraćaju Damir Okanović za „Blic“ objašnjava kako je to riješeno u Britaniji.
- Na scene u kojima se svi oni voze bez pojasa reagovala su Udruženja roditelja, pa su autori u novoj sezoni docrtali pojaseve - objašnjava Okanović.
Isti scenario je planiran i za ostali igrani program, pa će upozorenja ići gotovo na svim akcionim filmovima. Brus Vilis, na primjer, u tom slučaju biće jedan od glavnih promotera nebezbjedne vožnje na srpskim televizijama.
S druge strane, drastičnije mjere biće primijenjene na informativni, zabavni i reklamni program u kojima će „neprimjeren sadržaj“ biti sankcionisan novčanim kaznama od 100.000 do čak 800.000 dinara. To znači da nema prikazivanja scena u kojima neko vozi bez vezanog pojasa, ili upravlja vozilom u alkoholisanom stanju. Ukoliko nakon takvog sadržaja slijedi pouka, to je onda u redu.
Novinarska udruženja su protiv takvog zakona. - U skladu sa dobrom praksom je da novinari kritikuju nebezbjedno ponašanje, ali je i objelodanjivanje istog u javnom interesu - kažu u UNS-u.
Predsjednik NUNS-a Vukašin Obradović za „Blic“ kaže da će se to udruženje boriti protiv usvajanja takvog zakona.
U Ministarstvu saobraćaja Srbije kažu da od medija očekuju pomoć.
- Namjera Radne grupe za brigu o mladim učesnicima u saobraćaju nije da sputava bilo čiju slobodu izražavanja, već da spriječi promovisanje ponašanja zbog kojeg je u posljednjih 10 godina poginulo više od 1.500 mladih - kažu u Ministarstvu saobraćaja.
Blic.rs