Sa šefom sektora za politiku, evropske integracije i privredu u Delegaciji Evropske unije, Albertom Kamaratom i drugim predstavnicima kancelarije koji se bave zaštitom životne sredine, danas su razgovarali predstavnici građana četiri mjesne zajednice koje se protive izgradnji deponije u Rujištu.
Kako su saopštili, Kamarati su predstavili sve probleme sa kojima se susreću povodom najavljene gradnje deponije.
“Objasnili smo mu koliko nas je predsjednik Opštine Dragoslav Šćekić ignorisao u našim stavovima i nijednom nas nije udostojio da nas primi i čuje argumente, iako je kao predsjednik svih građana Berana bio to u obavezi”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da su predstavnici građana Kamarati predstavili dokumentaciju i objasnili o kakvom se području radi i da je odlukom Vlade iz 2010. godine to područje ušlo u prostorni plan za Bjelasicu i Komove.
“Takodje smo mu objasnili da su sva sela okolna zavisna od toga područja, jer se svi izvori nalaze na njemu od kojih zavise oko dvije hiljade stanovnika. Sve je to i bio razlog zbog čega tražimo da se sve uradi u skladu sa zakonom o životnoj sredini i da se bez elaborata uticaja na životnu sredinu i uključivanjem stručnjaka ne može ništa raditi”, dodaje se u saopštenju.
Predstavnici građana četiri mjesne zajednice koji se protive izgradnji deponije, kazali su da su dobili obećanje od Kamarate da će Delegacija tražiti od Agencije za zaštitu životne sredine odgovor, da li su u tome slučaju ispoštovane sve procedure o uticaju na životnu sredinu i da li je sve rađeno po zakonu da bi se na tome mjestu odlagao otpad.
“Oni su se saglasili da se ne mogu formirati privremene deponije bez kompletne procedure uticaja na životnu sredinu kao i ostalih procedura koje su potrebne da se urade u toj oblasti”, kaže se u saopštenju.
MINA