Osim napretka u ispunjavanju političkih kriterijuma, konstatovano je da Crna Gora bilježi dobre rezultate i horizontalno, u svim poglavljima pravne tekovine, što potvrđuje odgovoran i zreo pristup u vođenju pregovora.
Sastanak je sa crnogorske strane otvorio državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović, a sa strane Evropske unije direktorka Direkcije za Crnu Goru, Makedoniju, Tursku i Island u Generalnom direktoratu za proširenje Evropske komisije Alehandra Kas Granhe.
Predmet sastanka je bilo razmatranje ispunjavanja političkih i ekonomskih kriterijuma pristupanja, kao i sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
Alehandra Kas Granje je istakla da sastanci Odbora za stabilizaciju i pridruživanje predstavljaju priliku za razmatranje napretka koji je Crna Gora ostvarila od objavljivanja Izvještaja o napretku.
"Ona je naglasila da EK pozdravlja rezultate koje je Crna Gora ostvarila i nastaviće da prati reforme u svim oblastima pružajući ekspertsku i tehničku podršku i dajući smjernice u cilju ispunjavanja obaveza koje vode članstvu u EU", navodi se u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Evropska komisija je naročito pozdravila potpunu usklađenost Crne Gore sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom, uključujući i restriktivne mjere EU.
"U svjetlu novog pristupa u politici proširenja, Kas Granje je apostrofirala međuzavisnost obezbjeđenja ekonomskog napretka Crne Gore i ispunjavanja političkih kriterijuma u procesu pristupanja", stoji u saopštenju.
Pejović je podcrtao važnost održavanja sastanaka Odbora za sagledavanje ukupnih rezultata iz sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
"Podsjetio je da je od prethodnog sastanka Odbora, u decembru prošle godine, Crna Gora otvorila 10 pregovaračkih poglavlja i predala 11 pregovaračkih pozicija za poglavlja u kojima je postignuta unutrašnja spremnost za otvaranje pregovora", piše u saopštenju.
Pejović je istakao da je Crna Gora veoma ozbiljno pristupila ispunjavanju preporuka iz Izvještaja o napretku, ukazujući da proces evropskih integracija predstavlja najsnažniju pokretačku snagu ukupnog reformskog procesa.
Naglasio je takođe da crnogorske institucije intenzivno rade na svim poglavljima, ali da je poseban fokus na ispunjavanju obaveza iz 23. i 24. poglavlja koji određuju tempo kompletnog pregovaračkog procesa.
"On je izrazio uvjerenje da će napori i rezultati koje su crnogorske institucije ostvarile u periodu nakon objavljivanja Izvještaja o napretku biti prepoznati od strane Evropske komisije i država članica EU i da će rezultirati otvaranjem pregovora u novim poglavljima", navodi se u saopštenju.
Članovi crnogorske delegacije su informisali evropske partnere o napretku koji je ostvaren od oktobra ove godine, kao i o tekućim i planiranim aktivnostima u oblasti političkih kriterijuma-ekonomskih kriterijuma i finansijskih i statističkih pitanja, unutrašnjeg tržišta i konkurencije, trgovine, industrije, carina i poreza, saobraćaja, životne sredine, energetike i regionalnog razvoja. poljoprivrede i ribarstva, uključujući bezbjednost hrane, inovacija, informatičkog društva i socijalne politike i finansijske pomoći.
U svim oblastima je detaljno pedstavljen napredak u pogledu zakonodavnog i institucionalnog okvira, jačanja administrativnih kapaciteta i rezultata u praksi, kao i planovi daljeg rada na postizanju definisanih ciljeva.
Iz Evropske komisije je konstatovano da se reforme odvijaju u dobrom pravcu i prenijet jednak nivo interesovanja i podrške evropskih partnera za nastavak ukupnih reformi u Crnoj Gori i ubrzanja procesa pristupanja EU.