Bjesomučno štampanje novca od strane mnogih američkih banaka zabrinulo je evropske države, koje su postavile pitanje bezbjednosti svojih rezervi zlata obračunatih u dolarima. U strahu od devalvacije svojih rezervi, odlučili su da povuku zlato iz SAD.
Centralna banka Holandije jedna je od posljednjih u nizu banaka koje su povukle svoje zlatne poluge iz Sjedinjenih Država, a prije nekoliko dana je objavila da je povukla petinu od ukupno 612,5 tona koliko imaju u Njujorku, i prenijela ih u Amsterdam.
Ovaj potez je napravljen kako bi se "zalihe zlata redistribuirale na mnogo uravnoteženiji način nego do sada", objasnili su iz banke. Međutim, očigledan je strah i sve već nepovjerenje u Ameriku.
“Ovom politikom Centralna banka Holandije pridružuje se mnogim evropskim bankama koje čuvaju veliki dio svojih rezervi zlata u sopstvenoj zemlji", navodi se u saopštenju.
Holandske rezerve zlata su raspodijeljene na sljedeći način: 31 procenat nalazi se u Amsterdamu, 31 procenat je u Njujorku, 20% nalazi se u kanadskom gradu Otavi, dok je 18 procenata u Londonu.
U međuvremenu, Švajcarska je organizovala referendum pod nazivom "Sačuvajmo švajcarsko zlato", koji će se održati 30. novembra. Ukoliko prođe, primoraće Nacionalnu banku Švajcarske da konvertuje petinu svojih zaliha iz SAD i Kanade i zlato, koje će skladištiti u svojoj zemlji, a ne u inostranstvu.
- Švajcarska inicijativa je samo dio globalne inicijative koja se zalaže za prestanak bjesomučnog štampanja novca. Ogromne količine zlata se povlače upravo sada - izjavio je Kos Jansen, amsterdamski analitičar zlatnih rezervi, zaposlen u prestižnoj singapurskoj kompaniji "Bulion Star."
Francuska se nedavno pridružila ovom trendu, a najglasniji inicijator bila je Marin Le Pen, vođa krajnje desnice.
U otvorenom pismu Kristijanu Nojeru, guverneru Narodne banke Francuske, Le Penova zahtijeva i reviziju 2.435 tona rezervi zlata koje Francuzi posjeduju.
Njemci su 2013. godine pokušali da ovo sprovedu u djelo, ali bezuspješno. Međutim, očekuje se ponovni pokušaj, čime bi se Njemci pridružili Francuskoj, Holandiji i Švajcarskoj.
Blic.rs