Razlog zbog kojega je razmatrano ukidanje imuniteta poslaniku DF-a je zahtjev Osnovnog državnog tužilaštva za davanje odobrenja za krivično gonjenje Vučinića zbog krivičnog djela pozivanje na otpor, prilikom protesta radnika Montavar Metalca, 2. oktobra ispred Vlade Crne Gore.
Poslanici opozicije isticali su da kod Vučinićevog postupanja nema elementata krivičnog djela, da je čitav postupak „politički motivisan“ i da stoga nema osnova da mu se ukine imunitet, dok su iz DPS-a rekli da postoje elementi za skidanje imuniteta zbog krivičnog djela i principa poštovanja jednakosti svih građana. Iz SDP-a su poručili da nema dileme da je Vučinić predvodio nasilni ulazak u Vladu ali da je sve „ostalo na verbalnom deliktu“.
Vučinić koji je prisustvovao današnjoj sjednici Administrativnog odbora poručio je da smatra da je potpuno ispravno postupio i da je „prav pred Bogom i ljudima“.
- Zaboravljate da su taj dan ispred Vlade bili ugoženi ljudski životi i bilo je pitanje trenutka kad bi neko od tih radnika usljed štrajka glađu izgubio život. Moj cilj je bio da spasimo radnike dane bi sebi oduzeli život. Premijer se sprdao sa tim radnicim i nije ih primio. Ja sam samo htio da omogućim predsjednicima štrajkačkih odbora da ih primi premijer – rekao je Vučinić.
On je naveo da režim želi da ga predstavi kao nasilnika i da je on samo predstavnik građana.
Spinovana atmosfera ili zloupotreba imuniteta: Poslanik DF-a Emilo Labudović je na početku sjednice najavio je da će glasati protiv ukidanja imuniteta Vučiniću i to ne zbog partijskih interesa.- Prvi razlog je spinovana atmosfera u kojoj se sve ovo dešava. Moralno i odgovorno tvrdim da svega ovoga ne bi bilo da premijer nije čin ispred Vlade okarakterisao kao nasilje u čemu mu se pridružio DPS. Takođe za to spinovanje su krivi i mediji. Konferencija za štampu Vučinića se ššretvrila u isljedničku seansu i u toj atmosferi mi treba da nepristrasno razmotrimo što se desilo – rekao je Labudović.
On je pozvao da neko ukaže na zakonske radnje koje je Vučinić spriječio na protestu ispred Vlade, ističući da nije bilo elemenata krivičnog dijela koje mu se stavlja na teret.
Poslanik DPS-a Milorad Vuletić je sa druge strane istakao da će glasati za skidanje imuniteta.
- Mi treba da uspostavimo nesmetan rad svih institucija. Izabrali smo VDT-a i rekli smo da ćemo mu omogućiti da nesmetano radi svoj posao. Ukoliko bilo koji poslanik zloupotrebljava pravo imuniteta van zgrade Skupštine da li se tu dovodi u pitanje princip jednakosti građana? Mislim da time nije ispoštovano pravo jednakosti svih građana – obrazložio je Vuletić i istakao da Tužilaštvo treba da utvrdi da li u konkretnom slučaju ima elemenata krivične odgovornosti.
Poslanik DPS-a Radovan Obradović je naglasio da u postupcima Vučinića „ima elemenata krivičnog djela i da tu nema dileme“ i da stoga treba da mu bude uklonjen imunitet.
Predvodio nasilini ulazak: Poslanik SDP-a Rifat Rastoder je kazao da nema dileme da je Vučinić predvodio nasilni ulazak u Vladu.
- Ja nemam dileme da je poziv za nasilni ulazak uvertira za nasilje i da nije dostojan poslanika. Prilikom odlučivanja o ovom pitanju ne možemo, međutim, prenabregnuti činjenicu da je taj poziv ostao na nivou verbalnog delikta bez većih posljedica. Zbog toga neću glasati za skidanje imuniteta – rekao je Rastoder i dodao da se teško može reći da ima elemenata za krivično djelo zbog kojeg se skida imunitet.
Aleksandar Damjanović iz SNP-a je istakao da je još na prošloj sjednici trebao da bude usvojen njegov prijedlog da se Vučiniću ne skida imunitet da bi „nastavili sa normalnim parlamentarnim radom“.
On je istakao da ne vidi elementa krivičnog djela u Vučinićevom postupanju ispred Vlade i da nema elemenata da mu se skine imunitet. Damjanović je naveo da je u pitanju, prije svega, politizacija slučaja.
Milutin Đukanović iz DF-a je kazao da je zahtjev za skidanje imuniteta Vučiniću prije svega rezultat straha režima koji želi da radnicima pošalje poruku.
- Režim je u panici i šalje poruku radnicima – ako ovo možemo da uradimo poslaniku što tek možemo vama – rekao je Đukanović.
Poslanik Pozitivne Srđan Perić je najvio na početku sjednice da će Pozitivna glasati protiv ukidanja imuniteta ističući da su se „nakon akcije Vučinića koja nije bila nasilna stvari pokrenute sa mrtve tačke i da je Vučinić branio princip solidarnosti sa radnicima“.
Nakon izjašnjavanja Administrativnog odbora, konačnu odluku o skidanju imuniteta donosi Skupština koja, do sada, nije skinula imunitet nijednom poslaniku.
Protiv Vučinića je podnijeta krivična prijava, jer je tokom protesta radnika nikšićkog Montavar Metalca, 2. oktobra, pozivao na nasilni ulazak u zgradu Vlade, što je spriječila policija.
Premijer Milo Đukanović je nakon protesta saopštio da nadležni organi treba da se pozabave ponašanjem Vučinića tokom protesta podrške radnicima Metalca ispred zgrade Vlade.