On je dodao kako je Program pristupanja Crne Gore EU krovni dokument koji definiše evropsku agendu Crne Gore za period 2014-2018. i ocjenjuje njenu spremnost za članstvo u EU, prenosi portal RTCG.
- Ovim dokumentom se omogućava jasnije i operativnije praćenje, koordinacija i sagledavanje aktivnosti svih učesnika u pregovaračkom procesu, kroz definisanje strategijskih, zakonodavnih i administrativnih potreba i ciljeva koje je neophodno sprovesti do 2018. godine – precizirao je ministar diplomatije.
Kako je naveo, riječ je o detaljnom putokazu koji predviđa aktivnosti u sva 33 pregovaračka poglavlja, u čijoj se izradi može sagledati „veliko iskustvo cjelokupne državne uprave, kako zbog potrebe dobrog poznavanja pravne tekovine EU, tako i zbog ostvarivanja visokog stepena međuresorke saradnje“. On smatra i da danas, skoro godinu nakon usvajanja dokumenta, možemo biti uglavnom zadovoljni postignutim rezultatima.
- Ostvaren je značajan napredak u institucionalnom i zakonodavnom smislu, koji se ogleda u usklađenosti velikog broja propisa s pravnom tekovinom EU, uspostavljanjem novih institucija i konstantnoj edukaciji kadra. Takođe, za razliku od prošle godine Crna Gora je svoj strategijski i zakonodavni okvir ojačala s oko 60 novih strategija i oko 300 novih zakonskih i podzakonskih akata - kazao je Lukšić.
On je dodao da je Evropska komisija ocijenila jako pozitivno Program pristupanja Crne Gore EU, kao „efikasan i inovativan način praćenja planiranih aktivnosti države kandidata“. Takođe smatra da je pregovaračka struktura izradila „kvalitetan i sveobuhvatan dokument koji u daljem procesu revidiranja treba dodatno unaprijediti u pogledu planiranja aktivnosti“.
Kad su u pitanju nerealizovane aktivnosti, Lukšić je podsjetio da su nove procedure EK učinile proces donošenja zakona nešto kompleksnijim, jer je za pojedine akte neophodno dobiti mišljenje EK, Venecijanske komisije i ekspertskih misija, ali to „ne opravdava nerealno planiranje obaveza u jednom broju slučajeva“.
- Sagledavajući iskustvo koje je državna uprava stekla u protekloj godini, možemo očekivati da će ova revizija uspješno identifikovati sve one oblasti koje je potrebno dodatno ojačati - rekao je Lukšić.
On je rekao da će se Vlada, s obzirom na to koliko su intenzitet i zahtjevi pregovaračkog procesa, revizijom Programa pristupanja dodatno fokusirati na ključne segmente strategije proširenja Unije koje se ogledaju u vladavini prava, ekonomskom upravljanju i reformi državne uprave.
- Imajući u vidu da je pristupanje EU projekat cijelog društva, kako organa centralnih i lokalnih vlasti, tako i organizacija civilnog društva, izuzetno važno da uključimo sve zainteresovane subjekte u proces konsultacija po pitanju ovog dokumenta. To smo uradili prilikom njegove izrade u decembru prošle godine, a svjesni važnosti snaženja saradnje, to činimo i sada prilikom revizije dokumenta. U tom pravcu, ohrabrujem sve inicijative, komentare i sugestije u pravcu unapređenja ovog dokumenta, a time i cjelokupnog procesa pristupanja – poručio je Lukšić.
Na današnjoj konferenciji govorili su još šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Mitja Drobnič i predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčilo Radulović.
Foto: rtcg.me