Turizam

Prihodi od turizma 634 miliona do kraja avgusta

2110odborzaturizamok
P
rocijenjeni prihodi od turizma u prvih osam mjeseci ove godine iznose 634 miliona eura i 2,2 odsto su veći nego u istom periodu prethodne godine, izjavila je pomoćnica ministra turizma Željka Radak Kukavičić na sjednici Odbora za turizam Privredne komore.

Prihodi od turizma 634 miliona do kraja avgusta
Portal AnalitikaIzvor

"Ovom rezultatu je doprinijela i efikasnija borba protiv sive ekonomije u turizmu. Mora se dalje raditi na unapređenju saobraćajne dostupnosti Crne Gore i sarađivati sa lou kost avio kompanijama i razvijati mreža čarter letova, kao i podsticati gradnja hotela visoke kategorije. Takođe je potrebno ublažiti izrazitu sezonalnost crnogorskog turizma, tako da će

budžetom biti predviđena veća podrška manifestacijama u pred i post sezoni", kazala je Radak Kukavičić.

Pozvala je privrednike da doprinesu što kvalitetnijoj pripremi akcionog plana za narednu sezonu, ističući da je identifikovan 21 problem sa kojima će se uhvatiti u koštac (buka, saobraćajne gužve, infrastrukturni i komunalni problemi..)

Predsjednik odbora Dragan Purko Ivančević je kazao da je potrebno povećati kvalitet turističkog proizvoda da bi se privukao veći broj turista iz zapadne Evrope i Skandinavije koji mogu doprinijeti cilju –šestomjesečnoj sezoni.

"U tom pravcu potrebno je urediti obalno područje i revidirati plan privremenih objekata koji se nalaze u obalnoj i gradskoj zoni, a ne zadovoljavaju sanitarno-tehničke uslove", podvukao je Ivančević.

Danijel Mlečnik iz kompanije HIT Montenegro kazao je da ove godine imaju značajan rast gostiju iz Italije, posebno iz Pulje, Napulja i Rima, te da je potrebno organizovati još čarter letova iz te zemlje da bi se odgovorilo rastućem interesovanju za Crnu Goru.

Turistički poslenici su istakli potrebu bolje saradnje i koordinacije rada državnih i lokalnih organa i službi, ukazujući na (ne)održavanje plaža, posebno onih koje nemaju zakupce. Predstavnik Morskog dobra Rajko Malović je istakao da to javno preduzeće polovinu

prihodovanih sredstava u zoni morskog dobra uplaćuje primorskim opštinama. Namjensko korišćenje prenešenih sredstava definisano je ugovorima o korišćenju i namjeni prihoda od naknade za korišćenje morskog dobra, koji je JP Morsko dobro, u decembru prošle godine sklopilo sa predsjednicima opština Herceg Novi, Tivat, Budva i Bar. Time su opštine preuzele obavezu cjelogodišnjeg održavanja komunalnog reda u zoni morskog dobra na svojoj teritoriji, a to znači da su, između ostalog, nadležne za održavanje plaža koje nemaju zakupce.

Iz Privredne komore najavljuju konferenciju „CEFTA region - jedinstvena turistička destinacija”, koja će se održati 12. novembra u Bečićima. Konferencija će, kako se očekuje, pružiti doprinos jačanju turističke destinacije Jugoistočne Evrope, sagledavanju mogućnosti produženja turističke sezone kroz objedinjavanje ponuda zemalja regiona i boljoj prepoznatljivosti turističke ponude kroz intenzivniji nastup kvalitetnih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Uočavajući nedostatke u vezi održavanje plaža, posebno onih koje nemaju zakupce, biće upućen zahtjev Savjetu za turizam da izvrši kontrolu rada i ispunjavanja obaveza iz Ugovora o korišćenju i namjeni prihoda od naknade za korišćenje morskog dobra, kojim su opštine

preuzele obavezu cjelogodišnjeg održavanja komunalnog reda u zoni morskog dobra na svojoj teritoriji. Takođe, potrebno je sagledati mogućnost raskida ugovora sa lokalnim samoupravama koje ne izvršavaju obaveze i preuzimanja tih poslova od strane JP Morsko dobro.

Odbor se osvrnuo na zaključak Vlade o mjerama za ublažavanje negativnih efekata zimske turističke sezone, kojim se zadužuju Ministarstvo finansija i Poreska uprava da turističkim kompanijama čije poslovanje zavisi od funkcije skijališta odobri odlaganje plaćanje poreza do 1. septembra.

"Naime, rješenja o odlaganju plaćanja poreza i plaćanja u ratama nijesu donešena, obaveze su se gomilale, a nakon 1. septembra su se stvorili zakonski uslovi za blokadu računa i izvršenje ostalih mjera prinudne naplate za ova preduzeća. U cilju dobre prireme zimske sezone, privrednici su skrenuli pažnju da, iako su se ispunili zakonski uslovi, ovo nije pravo vrijeme za mjere prinudne naplate prema turističkim kompanijama na sjeveru, jer blokadom računa im se onemogućava priprema zimske sezone i poslovanje dovodi u pitanje. Iz tih razloga odbor će Ministarstvu finansija uputiti inicijativu da za turističke kompanije čije poslovanje zavisi od funkcije skijališta, odobri odlaganje plaćanja obaveza za 2014. do 31. januara 2015. i da se do tog roka ne primjenjuju mjere prinudne naplate", dogovoreno je na sjednici odbora.

Prema podacima MONSTAT-a, Crnu Goru je do kraja avgusta posjetilo 1.199.741 turista, 1,14 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Registrovano je 7.900.051 noćenja, što je rast

od 1,23 odsto. Broj dolazaka stranih turista je veći za 1,66 odsto, a noćenja za dva procenta. Broj dolazaka domaćih turista je niži za tri odsto, a ostvarenih noćenja za 5,2 procenta.

U prvih osam mjeseci 2014. godine najviše noćenja ostvarili su gosti iz Rusije 30 odsto, zatim Srbije 25 odsto, Bosne i Hercegovine osam odsto, Ukrajine pet odsto, Poljske tri odsto, Kosova tri odsto, Bjelorusije, Francuske, Češke i Njemačke po dva odsto.

S.G.

Portal Analitika