Društvo

ŽUGIĆ: Za finansiranje RTCG 0,3 odsto nacionalnog BDP-a

2110okruglistortcgok
M
inistar finansija Radoje Žugić izjavio je da je predlogom izmjena i dopuna zakona o javnim radio- difuznim servisima predviđeno 0,3 odsto BDP-a a za finansiranje RTCG.

ŽUGIĆ: Za finansiranje RTCG 0,3 odsto nacionalnog BDP-a
Portal AnalitikaIzvor

"To predstavlja dodatnih 2,4 miliona za RTCG, što znači da će za javni servis biti obezbijeđeno 10,4 miliona eura godišnje", precizirao je Žugić na današnjem okruglom stolu o održivom modelu finansiranja javnog servisa

Ocjenujući da su javni servisi, kao garanti građanskih prava na slobodno informisanje i otvorenih foruma za javne debate, potrebniji Crnoj Gori i regionu danas više nego ikada, ministar Žugić je rekao da RTCG, kako bi ostvario ove funkcije, mora ostati slobodan od uticaja politike i komercijalnih pritisaka.

"Ova potrebna nezavisnost može biti obezbijeđena jedino kroz postojanje stabilnog sistema finansiranja. Trenutni model finansiranja RTCG ne obezbjeđuje održivost u dugom roku. Stoga je iznalaženje sistemskog modela, koji će obezbjediti održivo i stabilno finansiranje javnog servisa, veoma važno pitanje, koja mora biti riješeno u najskorijem roku. U suprotnom, rizikujemo da postojeće probleme dodatno produbimo i izazovemo posljedice na više nivoa, počev od pritiska na sistem javnih finansija, preko negativnog uticaja na poslovanje RTCG, što može uticati na kvalitet programa, te dalje ugroziti prava građana kao krajnjih korisnika usluga ovog medija", kazao je Žugić.

On je rekao da je Vlada, svjesna situacije, posvećena iznalaženju odgovarajućeg zakonskog rješenja koje će obezbijediti stabilno i održivo finansiranje javnog servisa, ali i definisati odgovornosti.

"Nacrtom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim radio-difuznim servisima, predviđeno je da se za ostvarivanje osnovne djelatnosti RTCG, umjesto dosadašnjih 1,2 odsto od opštih prihoda budžeta, iz budžeta Crne Gore ubuduće izdvaja iznos u visini od 0,3 odsto BDP-a na godišnjem nivou", rekao je Žugić.

Pojasnio je da je druga novina koju donose izmjene obaveza vođenja odvojenog knjigovodstva, odnosno razdvajanje troškova produkcije komercijalnih sadržaja i sadržaja od javnog interesa.

"U tom smislu, jasno će biti precizirano da RTCG ne smije da koristi sredstva iz budžeta Crne Gore za finansiranje komercijalnih djelatnosti, čime će biti zadovoljena pravila državne pomoći u oblasti javnih radio-difuznih servisa", rekao je on.

Vlada je, kako je rekao, prepoznala i potrebu modernizacije javnog servisa.

"U tom smislu, digitalizacija televizije predstavlja proces od velikog značaja za unapređenje sistema javnog informisanja u Crnog Gori, posebno u kontekstu novih komunikacionih, informativnih i interaktivnih usluga koje će biti dostupne građanima. Ulaganja koja se očekuju od države, odnosno od javnog radio-difuznog servisa u toku prelaska sa analognog na digitalno emitovanje su u nivou od oko 16 miliona eura", kazao je Žugić.

Generalni direktor RTCG Rade Vojvodić kazao je da to nije dovoljno novca da bi se izmirile sve obaveze javnog servisa, a naročito kad se uđe u proces digitalizacije.

Vojvodić je rekao da su neophodna veća ulaganja u javni servis, da bi on bio nezavisan i da bi imao kvalitetan program.

"RTCG nema nijednog dopisnika. Neophodan nam je dopisnik iz Brisela", rekao je Vojvodić, navodeći kako je nemoguće da javni servis projektuje program na tri godine, jer su mogući nepredvidivi događaji, poput vanrednih izbora.

Ministar Žugić je rekao da je to prelazno rješenje, te da država nema pravo na nova zaduživanja. On je istakao stoga da svi korisnici budžeta "moraju dijeliti ono što imamo".

Ambasadorka misije OEBS-a u Crnoj Gori Janina Hrebičkova kazala je da bi dalje odlaganje pronalaženja modela finansiranja javnog servisa moglo ugroziti proces njegove dalje transformacije.

Istovremeno bi se, kako je ocijenila, dovelo u pitanje i pružanje kvalitetnih usluga građanima,njihovom adekvatnom i pravovremenom informisanju.

Hrebičkova je upozorila i da bi dalje odlaganje rokova za sprovođenje neophodnih priprema i koraka za prelazak na digitalni signal, moglo dovesti do prekida u prijemu signala javnog servisa.

"Bez obzira koliko je proces dug i kompleksan, institucija javnog sevira je jedan od osnovnih alata demokratije i država ne bi trebalo da zanenari njegov potencijal", kazala je ona.

Savjetnik u Evropskoj radio-difuznoj mreži (EBU) Boris Bergant kazao je da finansiranje javnog servisa Crne Gore nije volja, nego obaveza države, što propisuje Amsterdamski protokol. Ocijenio je da RTCG nije jedini koji ima teškoće, ističući da ne postoji univerzalno rješenje za taj problem.

(rtcg.me)

Portal Analitika

Komentari (4)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
P Pai Mei
21.10.2014. 17:27

Dakle, za RTCG se daje vise nego (ili jednako kao) za nauku. Sramota!

2
0
M Meesa
21.10.2014. 12:07

Skandal, građani su prinuđeni da finansiraju televiziju koja je očajna i koju ne gledaju

1
0
g grmi ilin
21.10.2014. 11:14

Danas kada je Lepoj Breni 54-ti rođendan Vi, poštovani uredniče,pišete o potrebnim fin.sredstvima za RTCG. To Draško nije uputno. Zato Vas molim da u ovom svečanom trenutku ako to dozvoljavaju vaše tehničke mogućnosti da nam pustite video spot sa pjesmom "Sitnije Cile sitnije" kao odraz našeg mentaliteta. Ironija ( pjesma) nas je održala njojzi hvala.

1
0
A Anonimni korisnik
21.10.2014. 11:02

pa, dobro, to povecanje prihoda ce se iskoristiti taman za plate novouposlenih, ukljucujuci i dva dana zaposlenu Sitovu snahu, koja je odjednom dobila rjesenej za stalni posao.

2
0